6 powodów, dla których warto włączyć orzechy do diety

Orzechy w zdrowej diecieOrzechy znane są od tysięcy lat. Starożytni Rzymianie nazywali je królewskimi żołędziami Jowisza. Początkowo zarezerwowane były jedynie dla monarchów. Sprzedawali je kupcy wędrujący Jedwabnym Szlakiem, rozpościerającym się między Azją i Bliskim Wschodem.

Orzechy od niepamiętnych czasów kojarzone są z doskonałym smakiem oraz pozytywnym wpływem na zdrowie. Dziś uważane są za najbardziej szlachetne wśród bakalii. Zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i mikroelementy, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. I chociaż jeszcze do niedawna uważano, że orzechy powodują otyłość, współczesne badania definitywnie obalają tę tezę, pokazując zupełnie odmienne fakty. Koniecznie sięgnijcie więc po nie, jeśli szukacie pysznej i zdrowej przekąski. Zanim jednak wybierzecie się do sklepu, poznajcie, jak wiele korzyści może przynieść organizmowi paczka ulubionych orzechów.

Orzechy włoskie

Orzechy włoskie

Migdały

Migdały

Orzechy brazylijskie

Orzechy brazylijskie

    Orzechy dla urody

    Jedną z przyczyn, dla których warto przekonać się do tego, że orzechy są lepsze od tabliczki czekolady czy kawałka ciasta, jest piękna sylwetka. Naukowcy z Purdue University udowadniają, że bez względu na wysoką zawartość tłuszczów, orzechy sprzyjają odchudzaniu. Dzieje się tak dlatego, że owoce te chociaż zawierają dużo kalorii, posiadają bardzo niski indeks glikemiczny. Co ważne, mogą pochwalić się idealną kombinacją tłuszczów i błonnika, dzięki czemu bardzo szybko zaspokajają głód. Są więc idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą opanować się przed podjadaniem między posiłkami. Najmniej kaloryczne są orzechy nerkowca, najbardziej - orzechy makadamia. Te ostatnie zawierają też najwięcej tłuszczów. Orzechy dostarczają ponadto energii w sytuacjach stresowych i regenerują wyczerpany organizm. Warunkiem jest jednak sięganie wyłącznie po orzechy w ich naturalnej postaci. Posypane solą mogą przyczynić się do odkładania wody w organizmie i wzrostu ciśnienia krwi, zaś te w czekoladowej polewie, czy cukrowej posypce będą dawały o sobie znać pod postacią niechcianych fałdek na brzuchu czy biodrach. Orzechy są przyjazne dla skóry, poprawiają jej kondycję, zapewniają młody i atrakcyjny wygląd.

    Orzechy dla ochrony serca

    Orzechy chronią także układ krwionośny. Badania prowadzone w różnych krajach dowodzą, że garść owoców zjadanych co najmniej pięć razy w tygodniu skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi, redukując ryzyko wystąpienia zawału serca. Co ważne, orzechy zawierają też jedno- oraz wielonasycone kwasy tłuszczowe. Jaki jest ich związek z układem krążenia? Otóż kwasy omega 3 uważane są za najlepsze lekarstwo gwarantujące dobrą kondycję serca. W ich składzie można znaleźć też argininę. Ten wyjątkowy aminokwas posiada zdolność do przekształcania się w organizmie w tlenek azotu, czyli związek chemiczny poprawiający elastyczność naczyń i gwarantujący odpowiednie natlenienie wszystkich komórek organizmu. Większość orzechów jest ponadto bogata w kwas gamma-linolenowy wykazujący działanie przeciwzakrzepowe i obniżający w znacznym stopniu ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej. Z kolei zawarty w nich kwas a-linolenowy jest skuteczną bronią w walce z arytmią serca.

    Orzechy na potencję

    Wspomniana powyżej arginina zawarta w orzechach to także świetne lekarstwo na potencję. Podobnie jak popularna niebieska tabletka powoduje zwiększenie ilości tlenku azotu we krwi, który powoduje rozluźnienie mięśni gładkich i lepszy przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Według badań urologów i biochemików z Uniwersytetu w Ankarze regularne spożywanie orzechów wspomaga walkę z impotencją, gwarantując już po kilku tygodniach lepsze parametry wzwodu oraz umożliwiając długotrwałe utrzymanie erekcji. Badania wykonane przez naukowców z Kaliforni pokazują z kolei, że orzechy są bardzo wskazane osobom starającym się o dziecko. Już 75 gramów owoców zjadanych w ciągu dnia poprawia żywotność, ruchliwość i ogólną kondycję plemników. Bezkonkurencyjne w tej kwestii są pistacje zaliczane do najbardziej odżywczych orzechów, pomimo iż jedna sztuka zawiera jedynie 3 kalorie. Te wyjątkowe orzechy o charakterystycznej zielonkawej barwie to także prawdziwe bogactwo witaminy E, tiaminy, związków fenolowych, karotenoidów oraz luteiny. Orzechy sprawdzają się także w kontekście kobiet. Zawierają kwas foliowy, dbający o prawidłowy rozwój układu nerwowego u ich nienarodzonego dziecka. Po porodzie stymulują z kolei wydzielanie mleka. Warto przy tym podkreślić, że szczególnie ważne w diecie przyszłych mam są orzeszki ziemne.

    Orzechy w walce z nowotworami

    Mężczyźni powinni szczególnie przekonać się do jedzenia orzechów, ponieważ to właśnie one skutecznie zapobiegają rozwojowi nowotworów prostaty. Badania prowadzone na uniwersytecie w Maastricht w Holandii pokazują, że spożywanie orzechów każdego dnia znacząco niweluje ryzyko wystąpienia tej jednej z najpopularniejszych przypadłości dotykającej mężczyzn po 40 roku życia. Tym razem na prowadzenie wysuwają się orzechy brazylijskie. Zawierają bowiem wysokie stężenie selenu, czyli mikroelementu, którego niedobór może wywołać kłopotliwe dolegliwości gruczołu krokowego. Co najważniejsze, już jeden orzech brazylijski zaspokaja zapotrzebowanie organizmu na ten pierwiastek. Pamiętajcie o tym, że zdrowa dieta kieruje się umiarem. Dowiedziono bowiem, że nadmiar selenu może powodować dolegliwości skórne oraz sprzyja rozwojowi cukrzycy. Mężczyźni powinni także spróbować orzechów pekan, zawierających beta-sitosterol czyli substancję opóźniającą rozrost prostaty. To jednak nie wszystko. Amerykańscy uczeni dowodzą, że orzechy pomagają też walczyć z rakiem płuc. W tej kwestii niezastąpione pozostają pistacje zawierające spore ilości gamma-tokoferolu. Związek ten będący pochodną witaminy E skutecznie hamuje rozwój komórek nowotworowych. Osobom obarczonym ryzykiem wystąpienia raka płuc zaleca się także spożywanie orzechów włoskich, pekanów oraz fistaszków. Wszystkie orzechy, dzięki zawartości błonnika, regulują także perystaltykę jelit. Specjaliści przekonują, że mogą one być pomocne w zapobieganiu oraz leczeniu chorób nowotworowych układu pokarmowego.

    Orzechy na sprawny umysł

    Jak już doskonale wiecie, orzechy są cennym źródłem witaminy E oraz antyoksydantów. Oznacza to, że świetnie radzą sobie w walce z wolnymi rodnikami. W rezultacie opóźniają procesy starzenia i odmładzają komórki w całym ciele - również neurony, z których składa się nasz mózg. Poprawiają dzięki temu pamięć oraz koncentrację, przez co są szczególnie zalecane uczniom oraz osobom w podeszłym wieku. Seniorów chronią ponadto przed demencją i zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby Alzhaimera. Prym wiodą w tym względzie doskonale znane orzeszki ziemne, które dodatkowo zawierają też kwas foliowy oraz witaminę A. Co więcej, badania prowadzone na grupie 120 tysięcy osób przez 30 lat wykonane przez zespół naukowców z Uniwersytetu w Bostonie jednoznacznie przekonują, że miłośnicy orzechów po prostu dłużej żyją. Doskonale sprawdzają się w tym względzie cenione za wyjątkowo łagodny smak, rodzime orzechy laskowe zawierające prawdziwe bogactwo przeciwutleniaczy. Antyoksydanty zawarte są także w skórce orzechów włoskich oraz migdałów.

    Orzechy na dobry humor

    Orzechy pod każdą postacią pozwalają też walczyć ze skutkami stresu i przemęczenia. Wszystko za sprawą kwasu a-linoleowego, który ogranicza działanie hormonów stresu i odciąża w ten sposób układ krążenia. Orzechy zawierają spore ilości witamin z grupy B, witamin E oraz magnezu, dzięki czemu sprzyjają regeneracji organizmu obarczonego nerwowym tempem życia. Warto też wspomnieć o tym, że bogactwo mikroelementów skutecznie zwiększa odporność organizmu, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Z kolei bogate w żelazo orzechy nerkowca zapobiegają anemii, przez co są wskazane u osób będących na diecie czy tych, które przeszły zabiegi chirurgiczne. Naukowcy dowodzą ponadto, że orzechy znacząco podnoszą poziom serotoniny we krwi, która nie tylko hamuje apetyt, ale także poprawia nastrój i ogólne samopoczucie.