Mikrobiota jelitowa a refleksologia

Mikrobiota jelitowaMikrobiota, specyficzna dla każdego człowieka, odgrywa ważną rolę w utrzymaniu naszego zdrowia. Ale zmiana w nim może prowadzić do modyfikacji informacji przekazywanych do centralnego układu nerwowego. Jak refleksologia może pomóc w utrzymaniu równowagi mikrobioty?

Co to jest mikrobiota jelitowa?

Mikrobiota jelitowa jest również nazywana "florą jelitową". Jest to najważniejsza mikrobiota w organizmie człowieka - kolonizuje ściany żołądka i jelit, szczególnie w bardzo dużych ilościach w jelicie grubym. Nasz przewód pokarmowy jest domem dla 2 do 10 razy większej liczby mikroorganizmów niż liczba komórek, które tworzą nasz organizm. Ta kolekcja bakterii, wirusów, pasożytów i grzybów niepatogennych tworzy naszą mikrobiotę jelitową i waży nie mniej niż 2 kilogramy. Jest specyficzny dla każdego osobnika i powstaje od urodzenia, dzięki kontaktowi flory pochwy matki podczas porodu z mikroorganizmami w środowisku podczas cesarskiego cięcia.

Funkcje mikrobioty jelitowej

Odgrywa ona ważną rolę w tych funkcjach:

Układ pokarmowy
Aktywowanie rozkładu bolusa pokarmowego;

Odporność
Wspieranie rozwoju dobrych bakterii;

Właściwości metaboliczne
Wytwarzanie kwasów tłuszczowych w celu odżywienia niektórych tkanek błony śluzowej jelita;

Właściwości neurologiczne
Komórki wspierające ograniczające choroby neurologiczne takie jak Alzheimer, Parkinson, depresja...

Dlatego konieczne jest wspieranie dobrej mikrobioty jelitowej w jak największym stopniu, aby organizm/umysł był zdrowy.

Co wpływa ma mikrobiotę jelitową?

  • Stres, niepokój, szok emocjonalny;
  • Dywersyfikacja żywności;
  • Higiena życia;
  • Zabiegi medyczne;
  • Środowisko;
  • Zmieniające się hormony płciowe - testosteron i estrogen.

Stąd też skład mikrobioty będzie podlegał wahaniom jakościowym lub ilościowym w zależności od wszystkich wymienionych elementów. System nerwowy, który rządzi samym jelitem, zawiera 200 milionów neuronów. Jego podstawową funkcją jest zapewnienie motoryki jelit; 80% tych komórek nerwowych przekazuje informacje w kierunku jelita-mózg, dlatego też jelita nazywane są drugim mózgiem. W ten sposób zmiana mikrobioty może zmodyfikować informacje przekazywane do centralnego układu nerwowego. Jelita są również znane jako "basen emocjonalny", dlatego też wszelkie silne negatywne emocje mogą wytrącić jelitową mikrobiotę z równowagi. Możemy również powiedzieć, że niektóre choroby zapalne, przewlekłe lub neurologiczne są związane z zaburzeniami równowagi we florze jelitowej.

Refleksologia - czym jest?

Refleksologia jest sztuką znaną już w starożytności i uważaną przez wiele cywilizacji za świętą. Mianowicie - refleksologia to zabieg wykorzystujący punkty odruchowe na stopach, dłoniach, czaszce i twarzy, jest znany od ponad 5000 lat w Indiach i Chinach. Jego celem jest zapobieganie, łagodzenie i leczenie obecnych zaburzeń punktowych lub przewlekłych. Obszary, nad którymi pracuje się, nazywane są "odruchami", ponieważ pozwalają na "zdalne działanie" na organ lub inną część ciała z nim związaną, stąd nazwa Refleksologia.

Praktyka ta opiera się na następującej zasadzie: stopa, ręka, twarz lub czaszka są zminiaturyzowanym przedstawieniem ciała ludzkiego. Na każdej z tych części znajduje się strefa refleksyjna, która odpowiada danemu organowi, gruczołowi lub anatomicznej części ciała. Precyzyjny nacisk ręczny na te strefy pozwala oddziaływać na przepływy energii i równowagę organizmu. Wszystkie strefy odruchowe są testowane w celu ich leczenia. Refleksolog czuje pod palcami ziarna piasku, kryształki: są to toksyny, które blokują impuls nerwowy i energię życiową. Obszary te są opracowywane w sposób priorytetowy.

Kto może korzystać z refleksologii?

Refleksologia jest dla całej rodziny i w każdym wieku. Sesje mogą zaczynać się od narodzin, jak również od osób starszych, które mogą odczuwać potrzebę. Dla lepszego towarzyszenia, często lepiej jest mieć jedną lub dwie sesje miesięcznie, aby osiągnąć homeostazę (równowagę naszych zasobów naturalnych) i utrzymać dobre zdrowie na co dzień. Częstotliwość ta jest następnie dostosowywana do potrzeb i oczekiwań każdej osoby, przy czym ta alternatywna medycyna nie staje się uzależnieniem dla osoby towarzyszącej. W zależności od napotkanych problemów, konieczne będzie przeprowadzenie kilku sesji w regularnych odstępach czasu, aż do zniknięcia problemu zdrowotnego.

Refleksologia - zalety i przeciwwskazania

Refleksologia uwalnia rejony samouzdrawiania organizmu. Wprowadza on ciało i umysł w stan głębokiego relaksu.

Jest ona wskazana w następujących przypadkach:

  • zrelaksować się, zrelaksować się i odprężyć, ponieważ stres jest źródłem wielu dysfunkcji fizycznych i psychicznych;
  • zmniejszać lęk;
  • uwalniać negatywne emocje;
  • energetyzują i harmonizują funkcje życiowe metabolizmu;
  • zmniejszyć odczuwanie i postrzeganie bólu;
  • aktywować krążenie krwi i limfatyczne;
  • przyczyniają się do zdrowia trawiennego, sercowego, hormonalnego, płucnego, neurologicznego;
  • usuwać toksyny.

Istnieją przeciwwskazania, takie jak:

  • obecność stanu zapalnego;
  • znaczne osłabienie obrony immunologicznej (możliwe podejście, ale posiadać odpowiednie przeszkolenie w zależności od zainteresowanej społeczności);
  • uraz nogi lub stopy w ciągu ostatnich 2 miesięcy;
  • problemy z sercem lub układem krążenia.

Jak refleksologia może towarzyszyć mikrobiocie w dążeniu do przywrócenia równowagi?

Refleksologia umożliwia, dzięki naciskom wywieranym na bardzo specyficzne strefy, precyzyjne stymulowanie układów organizmu ludzkiego, takich jak układ nerwowy i trawienny, które bezpośrednio wpływają na mikrobiotę. Jest to doskonałe wsparcie dla naszej równowagi fizycznej, psychicznej i emocjonalnej. Może więc działać na nasz układ trawienny, aby umożliwić mu regulację tak często, jak to konieczne i dokładniej działać bezpośrednio na żołądek, jelita i okrężnicę, ale także na wątrobę (ściśle powiązaną z układem trawiennym, ponieważ jest karmiona przez żyłę, której 75% jest naczyniem łączącym jelito z wątrobą), na trzustkę (powiązaną z przewodem trzustkowym), co umożliwia regulację naszej mikrobioty jelitowej. Ale także poprzez stymulację układu nerwowego, aby uwolnić organizm od przeciążenia stresowego i pozwolić ciału/mózgowi odpocząć, aby promować głęboki relaks, odprężenie i w ten sposób ograniczyć brak równowagi mikrobioty.

Masaż tych stref odruchowych pozwoli, dzięki zakończeniom nerwowym zlokalizowanym w stopach (liczba 7200) lub rękach (liczba 3600), na przekazywanie do mózgu precyzyjnych informacji dotyczących regulacji wymaganych na określonych obszarach lub organach w celu wsparcia i promowania dobrej flory jelitowej!