Melisa lekarska - właściwości prozdrowotne, działanie i zastosowanie

Melisa lekarskaMelisa lekarska (cytrynowe ziele, rojownik, starzyszek, pszczelnik, matecznik) jest stosowana od dawna w medycynie ludowej. Melisa znana jest ze swoich właściwości prozdrowotnych i leczniczych na całym świecie, w stanie dzikim występuje w Afryce Północnej i Azji, również można ją sporadycznie spotkać także poza tymi obszarami.

Melisa jako roślina lecznicza uprawiana jest i w Polsce - posiada cytrynowy świeży zapach (stąd pochodzi ludowa nazwa - ziele cytrynowe) i delikatne żółte kwiaty.

Melisa lekarska często uprawiana jest w ogródkach jako roślina miododajna, która przyciąga pszczoły (stąd też inne ludowe ww. nazwy tej rośliny). Właściwości melisy zostały docenione w greckiej medycynie już dwa tysiące lat temu. Jej delikatny cytrynowy zapach wykorzystywany był do aromatyzowania win, z liści melisy produkowane były nalewki spirytusowe oraz korzenna wódka, która miała przywracać młodość i działać prozdrowotnie. Napar z liści melisy wykorzystywany był do orzeźwiających kąpieli - kąpiel nadawała ciału delikatny aromat i odprężała.

Działanie zioła wykorzystywane jest w medycynie naturalnej na różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne oraz w kosmetyce - wyciąg z melisy stosowany jest w kremach, szamponach i mieszankach ziołowych do kąpieli. Liście melisy wykorzystywane są w kuchni do różnego rodzaju sałatek - nadają im delikatny cytrynowy smak i aromat. Melisa stosowana jest też do produkcji likierów i aromatyzowanych wódek. Melisa spożywana w formie herbatki odpręża i pomaga zasnąć.

Zastosowanie i działanie

  • Melisa posiada właściwości uspokajające - napar z melisy stosowany jest w bezsenności, stanach lękowych, nerwicy i depresji.
  • Posiada właściwości przeciwbólowe odprężające - stosowana w stanach przewlekłego zmęczenia relaksuje i odpręża. Napar z melisy stosowany w bólach menstruacyjnych oraz bólach głowy łagodzi objawy i uspokaja.
  • Melisa pomaga w zaburzeniach menstruacji - napar z liści melisy jest pomocny w wywołaniu menstruacji.
  • Stosowana jest na dolegliwości ze strony układu pokarmowego - łagodzi wzdęcia i gazy, zmniejsza napięcie jelita grubego, posiada właściwości rozkurczające, łagodzi bóle brzucha.
  • Posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe - stosowana w inhalacjach, alergiach, kaszlu łagodzi objawy i działa przeciwbakteryjnie. Kompresy z melisy likwidują obrzęki i łagodzą ból np. po użądleniu przez owady.
  • Stosowana w kosmetyce - napar z melisy pomaga w walce z łupieżem, wypadaniem włosów i przetłuszczającą się skórą.

Jak widać melisa lekarska posiada szerokie zastosowanie w leczeniu i łagodzeniu różnego rodzaju problemów zdrowotnych. Delikatny smak i aromat melisy sprawia, że wykorzystywana jest zarówno w kuchni, jak i kosmetyce, a jej uspokajające właściwości pomagają w złagodzeniu napięcia, jak i stresu wywołanego szybkim tempem życia. Uprawiana w ogródku lub w doniczce ukoi nasze zmysły delikatnym aromatem i dostarczy cennych substancji prozdrowotnych i leczniczych.