Imbir i jego niezwykłe właściwości

ImbirImbir to roślina występująca na obszarze Azji południowo-wschodniej. Od wielu setek lat ludzkość wykorzystywała kłącze imbiru na różnorodne sposoby. Jest on ceniony ze względu na swój oryginalny, lekko ostry smak i jest często wykorzystywany w kuchni azjatyckiej. Jednak to niepozornie wyglądające kłącze to także panaceum na wiele dręczących nas dolegliwości zdrowotnych.

Jego uzdrawiającą moc wykorzystywano z powodzeniem w tradycyjnej medycynie chińskiej. Warto przyjrzeć się bliżej tej niedocenianej przez zachodnie społeczeństwa roślinie. Właściwości imbiru doceniają wszyscy, którzy dbają o własne zdrowie.

Układ pokarmowy

Korzeń imbiru skutecznie zwalcza nudności i mdłości, a co równie ważne, może być bezpiecznie stosowany także u kobiet ciężarnych. Plasterek imbiru przed podróżą skutecznie zapobiegnie objawom choroby lokomocyjnej, bez nieprzyjemnego efektu otumanienia i powodowania nadmiernej senności. Dzięki stymulacji procesu wytwarzania soków żołądkowych oraz żółci, imbir usprawnia trawienie oraz poprawia przemianę materii. Z tego ostatniego powodu, warto włączyć imbir do diety w czasie kuracji odchudzającej - gwarantuje to przyśpieszenie metabolizmu, a w konsekwencji szybsze pozbycie się zbędnych kilogramów. Warto także zastąpić farmakologiczne preparaty na niestrawność plasterkiem imbiru, który podczas żucia łatwo uwalnia dobroczynne dla zdrowia układu pokarmowego olejki. Tę azjatycką roślinę docenią także osoby mające przewlekłe problemy z jelitami. Imbir bowiem przyśpiesza perystaltykę jelit, przez co usuwa problem uporczywych zaparć oraz wzdęć. Systematyczne spożywanie imbiru to łatwy sposób, aby wyregulować rytm wypróżnień.

Zdrowie

W okresie zwiększonej zachorowalności na przeziębienie i grypę imbir polecany jest do stosowania jako środek rozgrzewający oraz napotny, dzięki czemu przyśpiesza wyzdrowienie oraz przynosi ulgę przy uporczywych objawach. Posiada ponadto właściwości zmniejszające produkcję wydzieliny zalegającej w płucach, przez co wspomaga odkrztuszanie przy męczącym mokrym kaszlu. Imbir działa bakteriobójczo oraz przeciwzapalnie, w naturalny sposób zwalczając infekcje różnego pochodzenia. Z imbirem powinny zaprzyjaźnić się wszystkie kobiety, ponieważ przynosi on szybką ulgę przy bolesnych, obfitych miesiączkach. Dodatkowo picie herbatki imbirowej ma działanie moczopędne oraz oczyszcza drogi moczowe, dzięki czemu przyniesie ulgę przy częstych infekcjach dolnych dróg moczowych oraz zapaleniu pęcherza.

Imbir możemy też wykorzystać w walce z uporczywym problemem zimnych stóp I dłoni, co jest dokuczliwe szczególnie zimą. Usprawnia on krążenie krwi, co w połączeniu z działaniem rozgrzewającym sprawia, że łatwo uporamy się z tą kłopotliwą przypadłością.

Korzeń

Nie sposób nie wspomnieć o mniej konwencjonalnych zastosowaniach korzenia imbiru. Korzeń imbiru znany jest jako afrodyzjak, dlatego warto włączyć go do menu romantycznej kolacji.

Przemysł kosmetyczny

W przemyśle kosmetycznym z kolei wykorzystuje się imbir w kosmetykach ujędrniających skórę oraz zwalczających cellulit. Z powodzeniem możemy dodać sproszkowany korzeń imbiru do stosowanych w domowym zaciszu balsamów do ciała czy też peelingów, aby poprawić ukrwienie skóry i podnieść poziom jej jędrności. Na tym nie kończą się prozdrowotne właściwości imbiru. Naukowcy od wielu lat prowadzą badania nad tą niepozorną rośliną, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że ma ona działanie przeciwnowotworowe. Być może za kilka lat onkolodzy będą wprowadzać do diety osób chorujących na raka właśnie imbir jako środek zwalczający komórki rakowe.