Dieta pudełkowa - catering dietetyczny

CateringCatering dietetyczny zwany również często dietą pudełkową to niezwykle modny w ostatnim czasie sposób odżywiania się wśród mieszkańców szczególnie dużych miast, choć nie tylko - dieta pudełkowa dociera coraz dalej i w wielu mniejszych miejscowościach z powodzeniem można już z niej korzystać. Czym w zasadzie jest taka dieta oraz czy korzystanie z tego typu usługi to dobre rozwiązanie?

Dieta pudełkowa - o co w tym właściwie chodzi?

Oferta diety pudełkowej, z którą można się coraz częściej spotkać na naszym rodzimym rynku, obejmuje pełne, całodzienne wyżywienie, które jest porcjowane, dokładanie odmierzone i trafia prosto do naszego domu (lub pod inny wskazany przez nas adres) najczęściej z samego rana. Większość firm cateringowych posiada w swojej ofercie kilka lub nawet kilkanaście różnych propozycji programów dietetycznych, z których każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Podstawą są oczywiście diety bazujące na określonej kaloryczności (diety odchudzające) czy te przeznaczone specjalnie dla sportowców prowadzących aktywny tryb życia. Kolejną grupą propozycji są diety przeznaczone dla osób, które ze swojego jadłospisu chcą lub muszą wyeliminować pewne składniki: dieta wegetariańska, dieta bezglutenowa, dieta bez laktozy czy nawet dieta na obniżenie cholesterolu - wybór jest więc naprawdę ogromny. Większość firm cateringowych oferuje swoim klientom standardowe 5 posiłków dziennie, jednak w zależności od swojego planu dnia oraz własnych potrzeb liczbę tę można zazwyczaj dowolnie modyfikować. Jak więc widać dieta pudełkowa to usługa bardzo spersonalizowana.

Catering dietetyczny - dla kogo takie rozwiązanie? Wady i zalety diety pudełkowej

Dieta pudełkowa mogłaby być rozwiązaniem odpowiednim dla każdego, jednak poważnym ograniczeniem jest oczywiście cena. Koszty diety pudełkowej zależą głównie od dwóch czynników: rodzaju wybranej przez nas diety oraz tego, na jaki okres czasu ją zamówimy (dodatkową kwestią może być oczywiście miejsce naszego zamieszkania i konkurencja na danym terenie).

Najtańszą opcją jest w większości przypadków dieta odchudzająca oraz wegetariańska, z kolei najdroższą - dieta dla sportowców oraz dieta bezglutenowa. Najtańsze dzienne menu to wydatek rzędu 50 zł (w przypadku najdroższych opcji może to być nawet 80-100 zł), tak więc miesięczna dieta pudełkowa to koszt minimum 1400 zł, co oczywiście jest dość sporym wydatkiem. Dobrym rozwiązaniem może być jednak skorzystanie z takiego rozwiązania, jeżeli np. w jakimś okresie czasu jesteśmy bardziej zajęci niż zazwyczaj - może to być okres zwiększonego obłożenia pracą, sesji czy nawet choroby, wtedy taka dieta np. na okres tygodnia może się sprawdzić idealnie i być naprawdę wygodnym rozwiązaniem. Drugą grupą osób, dla których taki catering jest strzałem w dziesiątkę to osoby, praktycznie codziennie korzystające z jedzenia na wynos, w ich przypadku takie rozwiązanie może się okazać nawet korzystne finansowo, a z całą pewnością będzie zdrowsze.

Jakie jeszcze zalety ma catering dietetyczny? Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają zdolności kulinarnych, jednak chciałyby urozmaicić swoją dietę i spróbować nowych smaków. Taka dieta może się okazać dla nich dobrą inspiracją, która sprawi, że być może same nabiorą większych chęci do gotowania. Wiele firm oferujących tego typu catering zapewnia również swoim klientom możliwość kontaktu z dietetykiem, z czego z pewnością warto skorzystać.

Jeżeli z kolei chodzi o wady, to oprócz wspomnianej wyżej ceny trzeba się również liczyć z tym, że niektóre posiłki mogą nam po prostu nie przypaść do gustu, no i niestety w takiej diecie nie ma również miejsca na żadne nasze zachcianki. Pamiętać należy również o tym, że dieta pudełkowa nie zastąpi współpracy z dietetykiem jeżeli zależy nam na trwałym spadku wagi. Aby taka dieta miała sens, musimy wiedzieć jak się odżywiać, żeby wagę utrzymać i na stałe zmienić swoje nawyki żywieniowe. Dieta pudełkowa może być oczywiście bardzo pomocna, szczególnie na początkowym etapie odchudzania - wprowadzi regularność i różnorodność posiłków, jednak nie zastąpi zdrowego rozsądku i wiedzy, jaką musimy nabyć, aby nasze odżywianie się było zbilansowane i korzystne dla organizmu.

Jak wybrać dobry catering dietetyczny?

Jeżeli już zdecydujemy się na catering dietetyczny, najważniejszą sprawą jest wybór dobrej firmy, która nie oszczędza na jakości składników. Warto zainteresować się tym, u jakich dostawców dana firma się zaopatruje oraz wypróbować najpierw dany catering zamawiając zastaw próbny przed podpisaniem umowy na dłuższy czas. Dobrą opcją jest również poszperanie w Internecie i zapoznanie się z opinią osób, które korzystały lub nadal korzystają z usług danej firmy. Dobre firmy cateringowe to takie, które oferują swoim klientom konsultacje z dietetykiem oraz indywidualne podejście, takie jak np. wyeliminowanie z Twoich posiłków składników, na które masz uczulenie. Takie podejście świadczy o profesjonalizmie danej firmy i jej zorientowaniu na potrzeby klienta.