Metody leczenia haluksów

HaluksyCiągły ból niepozwalający normalnie funkcjonować, problemy z włożeniem stopy do buta ze względu jej zniekształcenie i mało estetyczny wygląd, to problemy, z którymi borykają się na co dzień, osoby cierpiące na haluksy. Nie musisz dłużej cierpieć. Istnieją skuteczne sposoby na tę przypadłość. Warto ją leczyć jak najszybciej, aby nie dopuścić do dalszego rozwoju choroby. Leki, separatory, aparaty korekcyjne i zabiegi nieinwazyjne.

Jeżeli choroba jest dopiero w początkowej fazie, można jeszcze skutecznie zapowiedz jej dalszemu rozwojowi oraz cofnąć mało zaawansowane zmiany przy pomocy nieinwazyjnych metod. Ból w stopie jest spowodowany zapaleniem kaletki maziowej. Dochodzi do niego, z powodu ciągłego silnego odchylania się dużego palca u nogi w bok. Palec i staw są wtedy zazwyczaj zaczerwienione i opuchnięte. Ulgę w dolegliwościach przyniesie, stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych w postaci żelu lub maści. Są one przeważnie, oparte na skutecznie działającej substancji czynnej, jaką jest dikolfenak.

Przy silnym bólu, może okazać się koniecznie, również przyjmowanie doustnych leków przeciwbólowych. Często stosowaną metodą korekcji ustawienia dużego palca stopy, są różnego rodzaju separatory. Są one wykonane z żelu, wsuwa się je między palce, aby zapowiedz ich nachodzeniu na siebie. Sprawiają one, że koślawy palec jest ułożony w prawidłowej pozycji. Żelowe separatory są wygodne w stosowaniu, nie uwierają, ani nie uszkadzają skóry pomiędzy palcami. Można je nabyć w aptece za około 10 złotych. Przy niewielkiej deformacji stopy skuteczne są również aparaty korekcyjne. W sklepie medycznym lub w aptece możesz zakupić aparat "Marcin". Występuje on w różnych wersjach. Poproś lekarza o pomoc, w dobraniu odpowiedniej do Twoich potrzeb. Zakłada się go na noc na stopę i paluch. Podczas snu aparat przez całą noc utrzymuje wykoślawiony paluch w prawidłowej pozycji. "Marcin" to koszt około 40-45 złotych. Istnieje również wersja dzienna aparatu, której można używać w trakcie chodzenia. Nazywa się ona "Marcin II Lux" i jest wykonana z lekkiego, zaawansowanego technologicznie tworzywa. Aparat ten przy pomocy specjalnych koreczków rozporowych dostosowuje się w zależności od tego, jak zaawansowane są u Ciebie zmiany w położeniu palucha.

W sklepach ze sprzętem ortopedycznym możesz zakupić również bardzo skuteczny i nowoczesny aparat korekcyjny o nazwie Hallufix. To już wydatek rzędu ponad 150 złotych. Jest on jednak na tyle skuteczny, że w wielu przypadkach przynosi poprawę pozwalającą uniknąć operacji. Dla złagodzenia bólu, spowodowanego przez haluksy, lekarze często kierują swoich pacjentów na zabiegi laseroterapii lub jonoforezy. Nie spowodują one powrotu palucha do prawidłowego ustawienia, a jedynie mają na celu, uzupełnienie korekcji poprzez likwidację stanu zapalnego i bólu. Laseroterapia polega na poddaniu chorego miejsca silnemu jednorodnemu promieniowaniu podczerwonemu. W jego wyniku zmniejsza się stan zapalny i ból. Z kolei jonoforeza jest zabiegiem polegającym na wprowadzeniu leku przeciwbólowego i przeciwzapalnego przepisanego przez lekarza w chore miejsce, przez skórę za pomocą prądu stałego. Z reguły, aby zabiegi takie przyniosły oczekiwany efekt, trzeba wykonać ich przynajmniej dziesięć. Laseroterapia i jonoforeza są zabiegami refundowanymi przez NFZ. Niezwykle ważne są również codzienne ćwiczenia stóp, mające na celu wzmocnienie mięśni stopy. Poproś fizjoterapeutę, aby Ci je pokazał i sumiennie wykonuj je sama w domu. Z pewnością przyniosą pozytywne efekty.

Operacja

Osteotomia, czyli operacyjne usunięcie haluksów to najbardziej radykalna i inwazyjna metoda leczenia tej choroby. Stosuje się ją wtedy, kiedy mimo wcześniej stosowanych innych metod leczenia nie ma poprawy. Pacjent cierpi na silny ból, uniemożliwiajże normalne życie, a deformacja stopy jest bardzo zaawansowana. Istnieje około 40 różnych metod, którymi koryguje się haluksy operacyjnie. Lekarz dobierze odpowiednią do stopnia Twojego schorzenia oraz Twojego wieku. Zabieg operacyjny wykonuje się pod pełnym znieczuleniem, czyli w narkozie. Polega on na przecięciu kości i ustawieniu jej w prawidłowym położeniu. Następnie kości zespala się ponownie ze sobą za pomocą implantów, których nie trzeba już później ze stopy usuwać. Jeżeli jednak zespolenie nie zostanie wykonane przy użyciu implantu, a śruby czy płytki to trzeba ją będzie, później usunąć co wiąże się z kolejnym zabiegiem.

Sandał gejszy

Po operacji konieczne jest, noszenie specjalnego buta. Nazywa się go "sandałem gejszy". Unieruchamia on stopę na kilka tygodni, dopóki kość się nie zagoi. Kiedyś, po operacji usunięcia haluksów, na stopę zakładana gips, w tej chwili już praktycznie się tego nie robi. Wystarczy nosić sandały pooperacyjne. Po operacji konieczna jest rehabilitacja pod okiem doświadczonego specjalisty fizjoterapeuty. Po wyleczeniu haluksów bardzo dbaj o swoje stopy. Noś odpowiednie obuwie. Unikaj butów ciasnych i ze zbyt wąskimi czubkami, a także ekstremalnie wysokich obcasów. Jak najczęściej chodź na boso, zwłaszcza po piasku czy trawie. Wykonuj też regularnie ćwiczenia stóp, aby wzmocnić i uelastycznić mięśnie.