Jak zdrowo żyć? O zdrowym domu i mieszkaniu

Zdrowe mieszkaniePrzeziębienia, alergie, złe samopoczucie najczęściej wynikają z tego jak żyjemy. Warto zastanowić się, jakich zasad przestrzegać i jakich dokonywać wyborów, aby nie narażać się nadmiernie na działanie szkodliwych czynników w naszych mieszkaniach i domach.

1. Wybieraj farby i lakiery nietoksyczne.

Przed zakupem materiałów do malowania i lakierowania, najczęściej kontrolujemy cenę i wydajność, ale obowiązkowo należy sprawdzić na etykecie informację o maksymalnej wartości Lotnych Związków Organicznych (LZO), która nie może przekraczać 30 g/l.

Brak takiej informacji lub wyższa wartość LZO powinna odwieść nas od zakupu danego lakieru czy farby, chyba że świadomie chcemy narazić siebie i rodzinę na systematyczne podtruwanie.

2. Kupuj materiały, meble i dodatki do mieszkania z materiałów ekologicznych.

Oczywiście materiały ekologiczne są, niestety, z reguły droższe, ale chyba lepiej wydać jednorazowo trochę więcej, niż później systematycznie wydawać na lekarza i lekarstwa. Poza tym, warto rozejrzeć się za promocjami, może się okazać, że koszt produktów ekologicznych w promocji jest niewiele wyższy od kosztów materiałów sztucznych.

3. Zadbaj o dobrą wentylację w pomieszczeniach.

Szczelność okien jest niezmiernie ważna, ale najlepiej wybierać okna z tzw. systemem mikrowentylacji. Należy również regularnie wietrzyć mieszkanie i to bez względu na pogodę. W przypadku silnego mrozu, powinno się otwierać okna szeroko na maksimum 10 minut, ale to wystarczy, aby zarówno wymienić zużyte powietrze, jak i odprowadzić z domu wilgoć. Drugą niezwykle istotną kwestią jest dbałość o kratki wentylacyjne, które systematycznie odkurzamy i niczym nie zasłaniamy. Zimą warto także stosować nawilżacze, aby zniwelować suche powietrze spowodowane grzejącymi kaloryferami.

4. Dbaj o czystość w łazience i WC.

Warunki panujące w łazience, a więc duża wilgoć i ciepło, sprzyjają rozwojowi grzybów pleśniowych, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia człowieka (wydzielają substancje toksyczne). Dlatego też przynajmniej raz w tygodniu należy czyścić muszlę płynem czyszcząco - dezynfekującym i stosować na co dzień specjalne kostki antybakteryjne. Urządzenia sanitarne najlepiej myć dokładnie po każdej kąpieli czy prysznicu. No i należy zwrócić uwagę na stan fug. Czarny nalot oznacza pleśń, więc trzeba zdrapać całą zewnętrzną część, zaimpregnować preparatem grzybobójczym i odświeżyć nową warstwą fugi.

5. Ogranicz kontakt żywności z chemią.

Do mycia blatu, na którym przygotowujemy posiłki, najlepiej użyć roztworu octu spirytusowego (woda z octem w proporcji 2:1), który nie tylko dobrze czyści, ale i odkaża. A przy tym jest bezpieczny dla zdrowia.

6. Kup rośliny do mieszkania.

Rośliny w pomieszczeniu nie tylko ładnie wyglądają, ale poprawiają mikroklimat (pochłaniają dwutlenek węgla, a produkują tlen). Regulują też wilgotność – im bardziej sucho, tym więcej wydzielają pary wodnej. Pochłaniają także szkodliwe substancje chemiczne (np. formaldehyd, benzen). Szczególnie polecane są paprotki, skrzydłokwiat, bluszcz i dracena. Obok telewizora i komputera warto znaleźć miejsce dla cissusa czy zielistki, które mają zdolność usuwania szkodliwego promieniowania. A na parapecie kuchennym postawić świeże zioła, np. bazylię, melisę czy rozmaryn, które mają właściwości bakteriobójcze, a przy tym ładnie pachną.

To tylko kilka porad, ale zastosowanie ich na pewno sprawi, że w domu będzie się mieszkało przyjemniej i zdrowiej.