Babka płesznik

PłesznikBabka płesznik z powodu swojego pochodzenia czasami nazywana bywa w Polsce babką śródziemnomorską. Mimo tej nazwy, jej występowanie nie ogranicza się jedynie do obszaru Morza Śródziemnego, gdyż ta cenna roślina rośnie także w Australii, Ameryce Południowej, w Etiopii oraz w Gruzji, Azerbejdżanie i Armenii.

Niezwykle popularne ostatnio wśród miłośników zdrowego żywienia nasiona babki płesznik, znaleźć można w elipsoidalnych owocach tej rośliny. W każdym owocu znajdują się jedynie dwa małe nasionka, które swoim wyglądem przypominają nieco małe pchełki. Z tego powodu roślina ta nazywana bywa też pchlicą lub pchlim nasieniem. Skąd zainteresowanie tak niepozornymi ziarenkami?

Właściwości pchlicy

Znane są one od bardzo dawna - medycyna ludowa dość często korzystała ze zbawiennego wpływu tej rośliny na wiele specyficznych dolegliwości, w których te małe nasionka przynosiły prawdziwą ulgę. Babka płesznik jest doskonałym remedium na męczące zaparcia i bardzo dobrym środkiem ułatwiającym defekację. Nasiona w jelitach działają niczym łożysko kulkowe w maszynie - ułatwiają przesuwanie się treści jelit i pozwalają na łatwe usunięcie wszelkich resztek zalegających w układzie pokarmowym. Bardzo ważną właściwością babki płesznik jest też jej zbawienne działanie na florę jelitową, bez której człowiek nie może nawet marzyć o zdrowym odżywianiu i prawidłowym przyswajaniu cennych składników odżywczych z pokarmu. Jednak to nie koniec pozytywnych wpływów na układ jelitowy. Wiele chorób cywilizacyjnych związanych jest właśnie z tą częścią organizmu - mówimy tu głównie o chorobie wrzodowej, zespole jelita drażliwego oraz wszelkiego rodzaju podrażnieniach przewodu pokarmowego. Te dolegliwości bardzo często wywołane są złą dietą oraz stresem, którego coraz trudniej unikać w dynamicznych czasach XXI wieku. Na szczęście objawy tych schorzeń można łagodzić - babka płesznik wykazuje takie właściwości, dzięki udowodnionemu działaniu przeciwzapalnemu. Nasiona pchlicy można stosować także osłonowo. Polecane są głównie osobom, które spożywają swoje posiłki w pośpiechu i nie mogą obyć się bez codziennej kawy. Dla wielu osób niezwykle cenną wiadomością będzie fakt, że ziarna babki płesznik przynoszą ulgę także przy hemoroidach - spożywanie ziaren tej rośliny pozwoli nie tylko zmniejszyć nieprzyjemne krwotoki, ale także znacząco zmniejszyć bóle i swędzenia.

Dietetyka

Niepozorne nasiona mają także znaczenie dietetyczne. Ogromna ilość błonnika znajdująca się w ziarnach pchlicy przypadnie do gustu głównie osobom, które zmagają się ze zbyt dużą ilością tłuszczyku. Babka płesznik jest wymarzonym suplementem w przypadku stosowania diety odchudzającej. Błonnik zawarty w ziarenkach w znacznym stopniu przyspiesza metabolizm, zmniejsza wchłanianie tłuszczów z pokarmów oraz pomaga zahamować apetyt. Błonnik wywołuje uczucie sytości, dzięki czemu każdy kto raczy się babką płesznik ma mniejszą skłonność do podjadania między posiłkami.

Błonnik ma także inne, bardzo ważne w dzisiejszych czasach działanie. Współczesny człowiek obawia się wielu chorób - jedną z nich jest niewątpliwie cukrzyca. Zagrożenie tą chorobą wzrasta wraz z wiekiem, więc zadbanie o prawidłowy poziom cukru we krwi jest rzeczą niezwykle istotną dla osób, które przekroczyły już trzydziesty rok życia. Babka płesznik to jeden z najlepszych sposobów na to by zagwarantować sobie skuteczną profilaktykę w tej dziedzinie. Spożywanie nasion bardzo pozytywnie wpływa na układ pokarmowy, ale jak pokazuje praktyka, ziarna babki płesznik mogą mieć także zbawienne działanie na skórę. Napary wykonywane z pchlego ziela to doskonały środek na wiele nieprzyjemnych i dość często spotykanych problemów dermatologicznych. Pozytywny wpływ okładów z tej substancji zauważono w przypadku osób cierpiących na łuszczycę czy atopowe zapalenie skóry. Również trądzik różowaty nie ma większych szans w zetknięciu z tą niezwykłą rośliną. Dla wielu pań ogromnym problemem są mniej poważne zaburzenia dermatologiczne - czasami zwyczajna suchość skóry bywa powodem zmartwień i dyskomfortu. Tutaj również pomoże babka płesznik - jej naturalne działanie nawilżające oraz odżywiające porównywalne jest do skuteczności wielu drogich kosmetyków. To doskonały przykład na to, że naturalne substancje pozwalają radzić sobie z wieloma problemami - nie tylko tymi związanymi ze zdrowiem, ale także tymi dotyczącymi urody.

Działania przeciwnowotworowe

Najciekawszą właściwością babki płesznik może być jednak jej działanie przeciwnowotworowe. Naukowcy z ogromną ciekawością badają te nasiona pod kątem profilaktyki i hamowania rozwoju komórek rakowych. Głównym czynnikiem, który odpowiada za to działanie są glikozydy flawonoidowe. Właśnie te substancje, w połączeniu ze wspomnianym już błonnikiem mogą zapobiegać powstawaniu problemów z nowotworami - głównie tymi dotyczącymi jelita grubego, ale antyrakowe działanie babki płesznik nie ogranicza się tylko do rejonu układu pokarmowego. Jak wykazują profesjonalne badania, flawonoidy przyjmowane wraz z nasionami pozytywnie wpływają na proces neutralizacji i hamowania rozwoju także nowotworów nerek, złośliwych zmian skórnych oraz raka piersi, budzącego ogromny strach wśród wielu kobiet.

Płesznik a ciąża

Warto tutaj zaznaczyć, że babka płesznik jest całkowicie bezpieczna dla pań spodziewających się dziecka i nie warto z nich w tym czasie rezygnować - ich działanie pozwoli ograniczyć nieprzyjemne zaparcia, które zwykle towarzyszą ciąży. Czy są jakieś przeciwwskazania w stosowaniu tego niezwykłego środka? Dla większości osób jest to suplement całkowicie bezpieczny, ale warto zrezygnować z pchlego ziela podczas niedrożności jelit, silnych bólów brzucha i skurczów jelit. Dodatkowo nie warto przyjmować babki płesznik razem z lekami stosowanymi doustnie - jej wpływ może w znacznym stopniu ograniczyć wchłanianie farmaceutyków, więc profilaktycznie lepiej zachować co najmniej godzinny odstęp między zażyciem leków i nasion. Babka płesznik nie jest także zalecana w przypadku gdy ktoś zmuszony jest do wykonania zabiegu wziernikowania jelita grubego. Poza tymi szczególnymi przypadkami, nasiona babki płesznik można przyjmować bez przeszkód.