Żurawina

ŻurawinaŻurawina może przynieść nam ulgę w zapaleniu pęcherza moczowego, chorobach układu oddechowego, kamieniach nerkowych, raku, czy chorobach serca. Wykazuje również działanie prewencyjne w chorobach żołądka, cukrzycy, a nawet chorobach dziąseł spowodowanych nadmierną ilością płytki nazębnej. Fitochemikalia, które są obecne w roślinie, pomagają zapobiegać szerokiemu spektrum problemów zdrowotnych.

Czerwone owoce żurawiny charakteryzują się wszechstronnymi właściwościami, co sprawia, że są nie tylko cennym dodatkiem do codziennej diety, ale także używane są jako składników niektórych farmaceutyków. Zawierają ogromną ilość antyoksydantów - w porównaniu do innych warzyw i owoców takich jak np. brokuł, szpinak, jabłko - które są znane z możliwości neutralizacji wolnych rodników, stymulowania do lepszej pracy układu odpornościowego i szeregu innych działań.

Wartości odżywcze żurawiny

Żurawina jest bogata w antyoksydanty, witaminę C i kwas salicylowy. Szklanka soku z żurawiny to jedynie 45 kcal, co sprawia, że jest ona doskonałym napojem również dla osób na diecie. W 100 g soku żurawinowego aż 87 g będzie stanowić woda. Na pozostałe 13 g składają się proteiny i węglowodany, a także minerały i witaminy. Wśród nich znajdują się:

 • wapń,
 • magnez,
 • żelazo,
 • fosfor,
 • sód,
 • potas,
 • cynk,
 • tiamina,
 • ryboflawina,
 • niacyna,
 • witamina B6,
 • witamina E,
 • i witamina K.

Przeciwko infekcjom układu moczowego

Infekcje układu moczowego mają związek ze zwiększoną ilością mikroorganizmów, które wykraczają poza normalny poziom. Mogą one rozwinąć swoją działalność na pęcherz i powodować zapalenie pęcherza moczowego, prowadzić do chorób nerek i prostaty. Badania wykazały, że żurawina zawiera proantocyjanidyny, które wykazują właściwości anty-przylegające, dzięki czemu uniemożliwiają one łączenie się bakterii z komórkami i ich osiadanie na ścianach pęcherza. Substancja ta nie pozwala na ich dalsze rozmnażanie i pomaga je usuwać przy oddawaniu moczu.

Naukowcy dowiedli, że regularne picie soku z żurawiny zapobiega infekcjom układu moczowego u kobiet w średnim wieku i ciężarnych. Przyjmowanie soku z tych owoców wykazuje działanie pomocnicze w leczeniu pacjentów cierpiących na inne dolegliwości od strony układu moczowego. Zmniejsza również ryzyko wystąpienia infekcji u kobiet, które poddane zostały operacji ginekologicznej. Badania wykazują, że żurawina może także zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów z układem moczowym u dzieci. Warto jednak wiedzieć, że nie jest ona skutecznym samodzielnym lekarstwem w przypadku obecnych już dolegliwości od strony pęcherza.

Przeciwko guzom

Właściwości antyguzowe żurawiny są związane z obecnością w owocach polifenoli. Badania wykazały, że regularne spożywanie tego produktu hamuje rozwój i rozprzestrzenienie się raka płuc, piersi, prostaty, okrężnicy i wielu innych. W owocach znajdziemy duże ilości kwasu salicylowego, który zmniejsza obrzęki, przeciwdziała zakrzepom krwi i eliminuje guzy.

Wspomaga układ sercowo-naczyniowy

Wprowadzenie do diety żurawiny może obniżyć ryzyko pojawienia się przypadłości od strony serca. Pomaga również zachować je w dobrej kondycji. Flawonoidy obecne w owocach przeciwdziałają miażdżycy. Jest ona chorobą, która powoduje osadzanie tłuszczu i wapnia na ścianach naczyń, co może prowadzić do ich zwężania. Ograniczona możliwość dystrybucji krwi - a wraz z nią również tlenu - do innych części ciała może przyczynić się do groźnych dla naszego zdrowia sytuacji, w tym zawału serca i udaru. Flawonoidy obniżają możliwości utleniania LDL i stymulują do pracy płytki krwi.

W trosce o zdrowie zębów

Najnowsze badania wskazują, że żurawina może również zapobiegać pojawieniu się ubytkom w zębach. Za lepsze zdrowie naszych zębów odpowiedzialne są proantocyjanidyny, które zapobiegają szkodliwym bakteriom tworzyć niepożądane ubytki. Zakłócają one produkcję kwasu w jamie ustnej i zwiększają ochronę przeciwko chorobom okołozębowym poprzez ograniczenie rozrostu płytki nazębnej. Regularne spożywanie żurawiny wraz z odpowiednią pielęgnacją jamy ustnej pozwoli ma cieszyć się zdrowymi i mocnymi zębami. Warto jednak uważać na owoce dostępne w sklepach. Te z dodatkiem cukru nie będą miały pozytywnego wpływu ani na nasze zęby, ani zdrowie całego organizmu.

Bez chorób układu oddechowego

Żurawina pomaga zakłócić rozwój i rozprzestrzenianie szczepów bakterii Haemophilus influenza, które są częstą przyczyną infekcji układu oddechowego i ucha u dzieci.

Zapobiega nowotworom

Wspomniane już wcześniej proantocyjanidyny zakłócają rozwój wielu komórek nowotworowych. Badania wskazują, że pokarmy bogate we flawonoidy odgrywają bardzo ważną rolę w diecie antyrakowej i zapobieganiu śmierci z powodu zachorowania na nowotwór. Czerwone owoce zawierają antykancerogenne składniki, które uniemożliwiają rozwój komórek rakowych. Mają one szczególny wpływ zwłaszcza na te związane z rakiem prostaty i okrężnicy. Według badaczy proantocyjanidyny mogą nawet zapobiec rozwinięciu się guza, gdy ten znajduje się dopiero w komórkach krwi. Substancja zapobiega również podziałowi komórek raka piersi.

Mocniejsze zęby i kości

Czerwone owoce są naturalnym źródłem wapnia, który wzmacnia nasze kości. Ich spożywanie jest ważne dla osób w każdym wieku. Dzięki nim zapobiegniemy wczesnemu pojawieniu się osteoporozy i zadbamy o mocne zęby.

Pomaga w leczeniu wrzodów żołądka

Pojawienie się wrzodów żołądka jest spowodowane obecnością w organizmie bakterii Helicobacter pylori lub H. pylori. Mikroorganizmy atakują chronioną ścianę żołądka i dwunastnicy, która jest początkową częścią jelita. Może to doprowadzić do dalszego zaogniania się śluzówki żołądka. Produkty bogate we flawonoidy, antyocjany, proantocyjanidy takie, jak jabłka, żurawina, czosnek, redukują możliwość wystąpienia dolegliwości od strony żołądka - w tym wrzodów żołądka - zakłócając rozwój baketii H. pylori. Wyniki badań przeprowadzonych na grupie pacjentów z wrzodami pokazują jednoznacznie, że leczenie osób spożywających regularnie żurawinę jest aż w 50% bardziej skuteczne.

Dla urody i sprawności

Naukowcy z USDA wskazują, że fitochemikalia i antyoksydanty obecne w żurawinie odgrywają znaczącą rolę dla ochrony organizmu przed problemami i dolegliwościami związanymi z postępującym wiekiem. Czerwone owoce mają szereg właściwości, które zapobiegają zniszczeniom wywoływanym przez niestabilne cząsteczki wolnych rodników, które odpowiadają m.in. za gorszą pamięć, koordynację, czy przedwczesne starzenie.

Dzięki regularnemu spożywaniu soku z żurawiny lub owoców w postaci surowej i suszonej możemy zauważyć również stopniową utratę wagi. Zawarte w roślinie kwasy organiczne mają działanie emulgujące na depozyty tłuszczu zawarte w naszym ciele. Jeśli zależy Wam na utracie kilku kilogramów, to włączenie żurawiny do swojej diety będzie z pewnością dobrym pomysłem.

Żurawina to - można powiedzieć - rodzaj super-jedzenia, które doskonale wpływa na kondycję i zdrowie całego organizmu. Wprowadzenie do swojego codziennego jadłospisu tego produktu wzbogaci nasz organizm o mnóstwo antyoksydantów, które będą pozytywnie wpływać na nasze ciało od zewnątrz i od środka.