Tajemnicza moc bakłażana - smacznego warzywa leczniczego

BakłażanBakłażan. Roślina chyba już powszechnie znana każdemu obywatelowi przeciętnego społeczeństwa. Warzywo niby zwykłe, ale jednak ma coś tajemniczego w sobie, co przyciąga do niego ludzi.

Bakłażan - niejedno ma imię

Bakłażan jest wyjątkowo interesującym warzywem m. in. ze względu na fakt, że posiada wiele nazw. Jego prawidłowa, gatunkowa nazwa to psianka podłużna, ale można spotkać się z innymi określeniami, np.: jajko krzewiaste czy też gruszka miłosna. Swoją drogą zadziwiające, dlaczego akurat gruszka, skoro gruszki nijak nie przypomina. Tego nie wiadomo. Indie, Egipt czy Arabia to właśnie tereny, z których pochodzi bakłażan. Pierwsze informacje, jakie pojawiły się na temat krzewiastego jajka pochodzą już z V wieku p. n.e. Powszechnie twierdzi się, że do Europy przybyły wraz z muzułmanami, którzy osiedlili się na terenach Hiszpanii w VII w. Uprawiane są głównie w strefach tropikalnych na całym świecie, natomiast, jeśli chodzi o kraje znajdujące się w strefach umiarkowanych, chłodniejszych - uprawiane są głównie w szklarniach. Co ciekawe, warzywa te mogą być zbierane już 6 miesięcy po pierwszych zasiewach!

Jaką odmianę wybrać?

Wybierając bakłażan, warto wiedzieć, że istnieje wiele grup odmian tego warzywa. Pierwsza z nich to giganteum, która posiada kulisto - owalne, ciemnofioletowe owoce. Kolejna - oblongatum, w której owoce mają róży kolor skórki, a ich kształt jest podłużny. Jeszcze inna - ovigerum, która zawiera owoce o średniej wielkości, różnej barwie i jajowatym kształcie. Ponadto istnieją bakłażany prążkowane (odmiana Listada de Gandia), nakrapiane - tzw. tajskie bakłażany, które mogą być żółte albo zielone. Dosyć często wspomina się o bakłażanach, które swoim wyglądem przypominają gęsie jajka (odmiana Dourga).

Bogactwo bakłażana

Powszechnie twierdzi się, że miłosna gruszka w Europie rozpowszechniła się dzięki Włochom, którzy uznali to warzywo jako ekskluzywny smakołyk, na który nie każdy może sobie pozwolić. Czy był warzywem cennym? Z pewnością. Zresztą dalej nim jest. Ze względu na swoje wartości odżywcze i minerały. Jego największą zaletą jest chyba niskokaloryczność, bowiem w 100 g mieści się tylko 20 kcal. Aż w 90 % składa się z wody! Jest również dobrym źródłem błonnika. W bakłażanie najwięcej jest witaminy C, która zabija bakterie powodujące próchnicę oraz wzmacnia dziąsła i zęby. Następnie tiaminy - odpowiedzialnej m. in. za przyspieszenie gojenia się ran. Oprócz tego, bakłażan jest bogaty w witaminy takie jak: A, E,K, B6, które odpowiadają za: integralność błon komórkowych, utrzymanie prawidłowego stanu skóry, włosów i paznokci. Dodatkowo korzystnie wpływają na prawidłową wydolność mięśni oraz właściwą krzepliwość krwi. Bakłażan zawiera również kwas foliowy, który odpowiedzialny jest za regulację odpowiedniego funkcjonowania komórek oraz ich wzrostu. Pobudza proces powstawania krwinek czerwonych. Pozytywnie wpływa na nasz mózg i cały układ nerwowy.

Bakłażanie, z czym cię zjeść?

Bakłażan jest o tyle "elastycznym" warzywem, że można go zjeść praktycznie ze wszystkim. Należy jednak pamiętać o tym, że nie może być jedzony na surowo, ponieważ zawiera silnie toksyczny związek, zwany solaniną, która przestaje być szkodliwa po odpowiedniej obróbce termicznej. Przed jego obróbką nie należy zapominać, że to warzywo jest nieco gorzkawe, więc przed jego spożyciem dobrze jest go pokroić, a następnie posypać solą, która zabija ową gorycz. Bakłażan idealnie komponuje się z różnymi sosami, np. pomidorowymi, warzywnymi. Ze względu na swój mało wyraźny smak, warto łączyć go z produktami o wyrazistym smaku, a jeśli chodzi o przyprawy, to dobrze jest dodać do niego takie zioła jak: bazylia, tymianek czy oregano. Z racji tego, że lato i czas grillowania zbliżają się wielkimi krokami, naszego bakłażana, posypanego ziołami i granulowanym czosnkiem możemy również piec na grillu. Alternatywą może być piekarnik, ale tam należy już warzywo zawinąć w aluminiową folię. Jednak najprostszym i najszybszym sposobem na przygotowanie bakłażana jest - usmażenie. Warzywo kroimy w plastry, solimy go i zostawiamy na ok. 10 min, aby sól zadziałała i pochłonęła gorycz. Następnie odsączamy i posypujemy pieprzem. Smażymy na rozgrzanym oleju aż do momentu, kiedy bakłażan zarumieni się z obu stron.

Najlepsze bakłażany

Powszechnie uważa się, że najlepsze bakłażany serwowane są w: Indiach, Gruzji czy krajach arabskich. Czy musimy aż tak daleko jechać, aby skosztować idealnie przyrządzonego bakłażana? Otóż nie. Fioletowego warzywa możemy skosztować także w basenie Morza Śródziemnego.