Szałwia lekarska - roślina przyprawowa i lecznicza

Szałwia lekarskaSzałwia lekarska wywodzi się, z rejonu Morza Śródziemnego (Grecji, Włoch, Jugosławii) jednak rozsiała, się i występuje też w innych miejscach. Szałwia hodowana jest w wielu krajach jako roślina przyprawowa, lecznicza i ozdobna - jej zielono-srebrne liście oraz fioletowo niebieskie kwiaty są atrakcyjne i przyciągają wzrok. Szałwia jako roślina ozdobna może być wysadzana na rabaty, podwyższone grządki na zioła i skalniaki - ciekawy wygląd rośliny podkreśli charakter ogrodu.

Roślina znana była już w czasach starożytności, jej lecznicze właściwości wykorzystywane były w Grecji i Rzymie. Szałwia stosowana była na ukąszenia węża, choroby wątroby, utratę pamięci i padaczkę. W starożytności szałwię uważano za roślinę magiczną i afrodyzjak - Arabscy uczeni sądzili, że spożywanie tej magicznej rośliny przedłuża życie. Szałwia lekarska znana i stosowana jest w medycynie ludowej, liście szałwii stanowią przyprawę używaną w kuchni.

Lecznicze właściwości szałwii doceniane są też współcześnie. Liście szałwii lekarskiej wchodzą w skład wielu preparatów, wykorzystywana jest w kosmetyce i w kuchni. Surowiec zielarski stanowią liście szałwii - suszone i szczelnie zamknięte mogą być przechowywane około 3 lat. Proces suszenia liści nasila smak szałwii dlatego należy używać jej z umiarem przyprawiając potrawy - zbyt duża ilość nadaje nieprzyjemny gorzki smak.

Szałwia lekarska, jako roślina przyprawowa i lecznicza, posiada szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie, kuchni i kosmetyce. Szerokie zastosowanie szałwii sprawia, że roślina znajdzie zastosowanie w każdym domu i ogrodzie. W poniższym artykule przedstawiamy niektóre z jej zastosowań.

  • Napar z szałwii poprawia pracę układu trawiennego - szałwia obniża poziom cukru we krwi. Herbata z szałwii polecana jest przy problemach żołądkowych, gazach i biegunce.
  • Napar z liści szałwii stosowany jest przy nadmiernym poceniu, chorobach skóry (wysypki, owrzodzenia, trudno gojące się rany), przy owrzodzeniach żylakowatych nóg. Kąpiele z dodatkiem naparu z szałwii łagodzą zmiany reumatyczne i zmiany skórne.
  • Szałwia posiada działanie bakteriobójcze - napar z szałwii stosowany jest w stanach zapalnych jamy ustnej, anginie, aftach.
  • Szałwia polecana jest do irygacji pochwy w stanach zapalnych i upławach - napar posiada działanie antygrzybiczne i bakteriobójcze.
  • Herbata z szałwii działa kojąco w stanach przemęczenia, wyczerpania i depresji.
  • Szałwia stosowana jest przy przeziębieniu - napar z szałwii łagodzi kaszel i działa bakteriobójczo.
  • Napar z szałwii stosowany jest przy zapaleniu piersi - napar powoduje zmniejszenie laktacji, zażywany w okresie menopauzy zmniejsza i łagodzi dolegliwości związane z klimakterium.
  • Suszone liście szałwii stosowane są w kuchni jako przyprawa do: sałatek mięsnych, farszu, deserów, ciast, ryb, dań z kapusty i grochu - szałwia jest często stosowana w kuchni włoskiej, która charakteryzuje się dużą ilością ziołowych przypraw.
  • Olejek eteryczny z szałwii używany jest w kosmetyce - szałwia jest częstym składnikiem past do zębów, kremów do stóp i szamponów do włosów.

Ponadto jej atrakcyjny wygląd sprawia, że często jest uprawiana w ogródkach przydomowych. Herbatka z szałwii posiada działanie relaksujące i uspokajające, łagodzi dolegliwości związane z przeziębieniem, anginą i stanami zapalnymi jamy ustnej.