Siemię lniane - jego właściwości i profilaktyczne zastosowanie

Siemię lnianeNasiona siemienia lnianego posiadają nie tylko wspaniałą wartość odżywczą, ale oprócz tego mają bardzo rozległe zastosowanie w leczeniu różnych dolegliwości. Regenerują i działają osłonowo na błonę przewodu pokarmowego, jej stanach zapalnych, w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Pomimo tego, że medycyna wynalazła i cały czas pracuje nad nowymi skuteczniejszymi lekami, to jednak profilaktyczne spożywanie siemienia lnianego jest bardzo istotne, w szczególności jako środek wspomagający.

Siemię lniane posiada niezwykły skład nasion. Jest to produkt roślinny o bardzo dużej liczbie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3. W skład siemienia lnianego wchodzą między innymi: witamina E, cynk, błonnik rozpuszczalny jak i nierozpuszczalny, lecytyna, fitoestrogeny, flawonoidy.
Należy zwrócić uwagę na to, że błonnik jest podstawą zdrowej diety, który aktywnie wspomaga odchudzanie i zapobiega tworzeniu się chorób nowotworowych. Oprócz tego przyczynia się do obniżenia poziomu „złego” cholesterolu LDL.

Ważnym aspektem jest również niska cena siemienia lnianego, w stosunku do jego wysokiego działania. Za 400 gramów tego zioła zapłacimy około 5 zł. Jako produkt naturalny bardzo często nazywany jest potocznie "superfoodem" ponieważ wyjątkowo wpływa na nasz ludzki organizm.

Siemię lniane powinno się kupować w całych ziarenkach, ponieważ bogate związki w nich zawarte szybko się utleniają i muszą być spożyte w stosunkowo krótkim czasie. Pod wpływem działania tlenków i drobnoustrojów nabierają nieprzyjemnego smaku, zaczyniają gorzknieć i się psuć.

Siemię lniane przyczynia się do nawilżania śluzówki, pomaga w zwalczaniu zapalenia gardła krtani oraz kaszlu. Może być w różny sposób przyrządzane. Nie trzeba przyswajać je tylko i wyłącznie w formie płynnej. Zmielone, może być podawane do każdego posiłku np. z sałatką czy owsianką.

Ciekawostką jest również to, że regularne spożywanie siemienia lnianego prowadzi do szybszego rośnięcia włosów. Siemię stosuje się również jako dodatek do roztworu płynnego lewatywy, w terapii leczenia schorzeń jelita grubego. Podsumowując można jednoznacznie stwierdzić, że siemię lniane jest wspaniałym zielarskim środkiem leczniczym, zakwalifikowanym do medycyny naturalnej. Działa przede wszystkim stabilizująco i osłonowo na układ pokarmowy, a w szczególności na prawidłową perystaltykę jelit.

Dostarcza naszemu organizmowi wiele potrzebnych substancji i jest bardzo dobrym przeciwutleniaczem, co oddziałuje hamująco na rozwój chorób nowotworowych. Jako wspaniały środek odżywczy i leczniczy, powinien znaleźć miejsce w naszym codziennym jadłospisie.