Rumianek i dziurawiec na zdrowie od tysięcy lat

Rumianek przy drodzeJadąc polskimi drogami częstszym widokiem, jaki widzimy zza szyb samochodu są przydrożne białe i żółte kwiatki. Pobocza na obszarach polnych usłane są kolorowymi dywanikami rozproszonymi tu i ówdzie. Wczesnym latem jest biało na terenach przydrożnych, a wszystko dzięki kwitnącym rumiankom. Nieco później dochodzi jeszcze kolor żółty ponieważ zaczyna kwitnąć dziurawiec. To dwie bardzo znane na świecie rośliny lecznicze.

Oczywiście nie należy zbierać ziół przy drogach, gdyż ze względu na liczne spaliny nie będą one z pożytkiem dla naszego zdrowia. Podobnie, jak warzywa i owoce rosnące niedaleko traktowych dróg. Zbyt duża ilość ołowiu zatruwa je i dlatego nie należy ich spożywać, gdyż takie nie są z pożytkiem dla naszego zdrowia.

Rumianek

Rumianek jest jedną z najbardziej znanych roślin leczniczych stosowaną przez ludzi od tysięcy lat. Jest ziołem wszechstronnym i uniwersalnym, gdyż działa na wiele dolegliwości. Rośnie niemalże w każdym zakątku świata. Choć istnieją poletka z rumiankiem, to jednak najczęściej możemy spotkać go przy drodze, na miedzach, w rowach lub na ugorach. Kwitnie już od maja. Najlepiej jest zbierać go w słoneczne i suche dni w okresie po południowym dlatego, iż wtedy zawiera on najwięcej substancji czynnych. A po zebraniu oczywiście wysuszyć.

Rumianek

Rumianek posiada w sobie dużo ilość olejku eterycznego, który jest bogaty w związki o właściwościach leczniczych. Lecz to nie wszystko. Rumianek posiada także witaminę C. Jak i liczne sole mineralne, oraz wiele innych cennych dla zdrowia człowieka właściwości. Wszystko razem wpływa na to, że należy do jednych z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych ziół na świecie. Rumianek posiada właściwości rozkurczające, przeciwzapalne, przyspiesza gojenie ran, działa przeciwbakteryjnie, neutralizuje toksyny, pobudza przemianę materii. Najczęściej stosuje się go w stanach zapalnych żołądka i jelit, jak również w stanach zapalnych skóry i błon śluzowych. Ponadto rumianek działa uspakajająca i dlatego może być zażywany w przypadku stresu, jak środek wyciszający wewnętrznie.

Nie trzeba tylko przesadzić z jego spożywaną ilością, gdyż wówczas może zadziałać zbyt rozkurczowo i spowodować rozluźnienie, a nawet biegunkę. Co będzie niezdrowe i niemiłe.

Dziurawiec

Dziurawiec także należy do jednych z najstarszych ziół. I jest również jednym z najbardziej popularnych ziół na świecie. Rośnie wszędzie. Nie jest wymagający pod względem rodzaju gleby. Można spotkać go na ugorach, miedzach, poboczach dróg, rowach. Jest także uprawiany na polach i sprzedawany do Herbapolu.

Dziurawiec

Roślina ta posiada wszechstronne działanie lecznicze. Wspomaga układ trawienny, działa moczopędnie, wzmacnia naczynia włosowate, działa rozkurczowo, oraz przeciwzapalnie. Bardzo dobrze wpływa na stan wątroby lecząc zaburzenia jej funkcji i regenerując ją. Usuwa z organizmu uboczne produkty pochodzące z przemiany materii i tym samym zapobiega tworzeniu się kamieni moczowych. Bardzo dobrze działa też na skórę np. przyspieszając gonie ran. Ponadto działa uspokajająco. Jest też naturalnym antydepresantem. Ponieważ poprawia nastrój, usuwa niepokój i napięcie nerwowe. Wiele ziołowych leków antydepresyjnych produkowanych jest na bazie dziurawca.

Trzeba jednak wiedzieć o tym, że w okresie letniego nasłonecznienia nie należy zbyt dużo go stosować. A także zapamiętać to, że w przypadku stosowania leków antydepresyjnych nie trzeba przyjmować tego naturalnego leku bez konsultacji z lekarzem. Gdyż zioła choć działają powoli, to posiadają swoją naturalną moc. I łączenie ich z lekami farmakologicznymi może być niezdrowe dla naszego organizmu. Dlatego przed użyciem zawsze warto skonsultować to z lekarzem.