Orzechy brazylijskie - właściwości, kalorie, selen

Orzechy brazylijskieOrzechy brazylijskie - bogate żywieniowo źródło selenu

Wiele cennych roślin wzbogacających zdrową dietę pochodzi z południowoamerykańskich lasów tropikalnych. Warto z nich korzystać, ponieważ różnorodność składników stosowanych w posiłkach sprawia, że zawierają one mnóstwo wartościowych minerałów, witamin i innych substancji aktywnych.

Z tego rejonu świata pochodzą także orzechy brazylijskie, które stanowią szczególnie bogate źródło selenu w zdrowej diecie. Rosną one na ogromnych drzewach, które żyją nawet kilkaset lat. Pojedynczy owoc zawiera kilkanaście pestek - orzeszków zabezpieczonych oddzielnymi skorupkami. W kraju spotkać możemy zarówno już wyłuskane orzechy brazylijskie, jak i zamknięte jeszcze w skorupach.

Te egzotyczne bakalie zawierają znaczną ilość białka oraz tłuszczów jedno- i wielonienasyconych. Mimo dużej zawartości kalorii - około 650 kcal w 100 g orzechów - przysmak ten wspomaga odchudzanie, ponieważ powoduje uczucie sytości i dostarcza organizmowi wiele korzystnych substancji poprawiających przemianę materii. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe: oleopalmitynowy i oleinowy, korzystnie wpływają na proporcje frakcji cholesterolu. Dieta obfitująca w te orzeszki zwiększa poziom korzystnego HDL, natomiast zmniejsza poziom złego LDL.

Orzechy brazylijskie są tak wartościowym źródłem selenu, że nie należy ich spożywać więcej, niż 3-4 sztuki dziennie, aby uniknąć przedawkowania. Przy regularnej konsumpcji tych orzeszków, dieta wzbogacona zostanie także w inne składniki mineralne, takie jak miedź, mangan, magnez, żelazo, wapń, fosfor i cynk. Orzeszki dostarczą także liczne witaminy z grupy B, witaminę E i kwas foliowy.

Niełuskane orzechy brazylijskie można bez problemu przechowywać przez kilka miesięcy. Po wyłuskaniu należy je magazynować w lodówce, zabezpieczone folią i bez dostępu powietrza, aby uniknąć zjełczenia delikatnych tłuszczów wielonienasyconych. Rzadko spotyka się alergię na te bakalie, ale osoby uczulone na inne typy orzechów powinny zachować ostrożność. Dieta bezglutenowa pozwala na ich spożywanie.

Urozmaicone i zdrowe odżywianie powinno uwzględniać orzechy brazylijskie. Dostarczają one konsumentom licznych witamin, minerałów i przyjaznych tłuszczów. Te pyszne bakalie to idealny suplement diety dla osób z większym zapotrzebowaniem na selen lub z jego niedoborem.