Olejek tamanu

Drzewo TamanuSzukając sposobów na perfekcyjnie wyglądającą skórę, wiele osób sięga po różnorakie olejki. Choć jeszcze kilka lat temu sposobu na nieskazitelną urodę szukano przede wszystkim na drogeryjnych półkach, dziś wiadomo, że to, co płynie wprost z natury jest najlepszą i najpewniejszą metodą. Z tego też powodu coraz większą popularnością cieszy się olejek tamanu, którego właściwości sprawiają, że jest traktowany, jako złoty środek na wszelkie problemy skórne. Czy tak jest w rzeczywistości?

Skąd pochodzi olejek tamanu?

Drzewo Tamanu pochodzi z południowo-wschodniej Azji i to z jego nasion tłoczony jest na zimno olejek tamanu. To wiecznie zielone drzewo dwa razy do roku wydaje owoce, wewnątrz których znajdują się nasiona. Co interesujące, do wyprodukowania zaledwie pięciu kilogramów zimnotłoczonego olejku tamanu potrzeba blisko stu kilogramów owoców.

Właściwości olejku tamanu

Olejek tamanu wykorzystywany jest w wielu różnych sytuacjach. Z jednej strony znajduje on swoje zastosowanie w typowo skórnych problemach, z drugiej natomiast wykorzystuje się go również do leczenia nerwobóli oraz reumatyzmu. Okazuje się również, że olejek ten świetnie sprawdza się, jeżeli chodzi o pozbywanie się blizn, rozstępów, skaleczeń czy zmian skórnych.

Dla kogo olejek tamanu?

Najbardziej niesamowitą cechą tego olejku jest fakt, że można go stosować do każdego rodzaju cery, czy do każdego rodzaju włosów - zależnie od potrzeb. Sprawdzi się zarówno u osób, które potrzebują łagodzenia stanów zapalnych, przyspieszenia gojenia zmian czy zredukowania ilości zaskórników. Zainteresować się olejkiem powinny też osoby szukające skutecznego rozwiązania problemu łojotoku czy trądziku różowatego. Ze względu na fakt, iż olejek tamanu sprzyja odbudowie komórek, polecany jest również do stosowania na cerę dojrzałą i zniszczoną.

Z olejku tamanu zadowolone będą też osoby, które dotychczas nie mogły poradzić sobie z podrażnioną skórą po depilacji lub goleniu. Bardzo często doradzany jest także osobom, które zdecydowały się na tatuaż, gdyż pomaga w gojeniu się rany.

Kiedy olejek tamanu ma zastosowanie?

Z tego niezwykłego olejku można korzystać w wielu sytuacjach. Świetnie radzi sobie ze świeżymi - i niekoniecznie - rozstępami oraz bliznami. Również w okresie jesienno-zimowych zachorowań sprawdzi się jako ratunek dla obtartego w wyniku ciągłego wycierania nosa. Latem natomiast będzie doskonałym sposobem na uśmierzenie bólu wywołanego nieostrożnym korzystaniem ze słońca. Olejek tamanu sprawdzi się też w przypadku podrażnień miejsc intymnych czy też problemów z grzybicą.

Pielęgnuj swoje włosy z olejkiem tamanu

Jeżeli chodzi o naturalną pielęgnację włosów to olejek tamanu jest niezastąpiony. Co niezwykłe w przypadku olejków, sprawdzi się on do każdego typu włosów i żadnego z nich nie obciąża. Świetnie poradzi sobie z puszącymi się, kręconymi włosami, ale również w pielęgnacji włosów słabych, cienkich i łamliwych. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby nie przesadzić z ilością oleju, jaką aplikujemy na włosy.

Jak można stosować olejek tamanu?

Istnieje kilka sposobów na to, aby skorzystać z dobroczynnych właściwości tego olejku. Jednym z nich jest nakładanie go bezpośrednio na skórę. Należy kilka kropel oleju delikatnie rozgrzać między palcami i delikatnie wklepać w skórę. Nadaje się także do punktowego smarowania miejsc, które wymagają szczególnej pielęgnacji i zaangażowania.

Olejek tamanu może być także traktowany jako obowiązkowy dodatek do najzwyklejszych nawet kremów i balsamów. Wystarczy dodać kilka kropel do kremu na noc, aby rano obudzić się i zobaczyć w lustrze wygładzoną, promienną i wypoczętą skórę.

W przypadku pielęgnacji włosów olejek tamanu należy wcierać we włosy i skórę głowy. Najlepiej jest zostawić olejek na kilkadziesiąt minut, a następnie myć delikatnym szamponem. Bardzo ważne jest to, aby zadbać tutaj o odpowiednią ilość olejku, gdyż zbyt duża spowoduje, że włosy nie tylko nie będą wyglądać dobrze, ale sprawią wrażenie obciążonych i mocno przetłuszczonych.

Uwaga: Jako zasadę przyjmuje się, że olejki eteryczne służą wyłącznie do użytku zewnętrznego