Olejek jojoba

Bezzapachowy olejek jojoba podbił serca wielu kobiet na całym świecie, które doceniają jego niesamowite właściwości, jeżeli chodzi o pielęgnacje skóry oraz włosów. Używany jest zarówno jako samodzielny produkt do pielęgnacji, ale również w roli dodatku do kremów do twarzy czy masek do włosów.

Mimo jego nietypowej konsystencji, cieszy się ogromną popularnością i można znaleźć go jako składnik wielu naprawdę luksusowych kosmetyków.

Skąd wziął się olejek jojoba?

Choć nie ma jednoznacznych informacji, jak czytać nazwę tego płynnego wosku - słyszy się zarówno ''hohoba'', jak i ''jojoba'' czy ''żożoba'' - jedno jest pewne: otrzymywany jest z nasion jojoba pochodzących z krzewu Simmondsia Chinensis. W rzeczywistości jest on płynnym woskiem, pozbawionym smaku i zapachu. Ciekawostką jest fakt, że olejek jojoba nie ma typowego terminu ważności i może być przechowywany przez blisko ćwierć wieku.

Właściwości olejku jojoba

Olejek jojoba porównywany jest do tranu wielorybiego. Różnicą jednak jest zapach olejku jojoba, a właściwie jego brak. Ponadto w jego skład wchodzą kwasy tłuszczowe, palmitynian cetylu, skwalen, witamina A, witamina E oraz witamina F. Co niezwykle ważne, niesamowite właściwości olejku jojoba powodują, że sprawdzają się doskonale zarówno dla skóry tłustej, jak i suchej. Możliwości pielęgnacyjne olejku jojoba są spowodowane jego biozgodnością względem ludzkiego sebum.

Nawilż skórę olejkiem jojoba

Bardzo częstym problemem, zwłaszcza zimą, jest przesuszona skóra. Powodów może być wiele - suche powietrze, niedelikatne mydło czy środki myjące, ogrzewanie w samochodzie. Rozwiązaniem na wszystkie te problemy może okazać się olejek jojoba. Znajduje on zastosowanie zarówno zimą, jak i latem, gdyż olejek świetnie uszczelnia skórę przed utratą wilgoci. Dodatkowo stanowi on barierę dla czynników zewnętrznych.

Wystarczy regularne wcieranie kilku kropel olejku jojoba w skórę twarzy, aby w krótkim czasie zauważyć duże efekty. Aby otrzymać jeszcze lepszy i intensywniejszy efekt, wystarczy wstępnie rozgrzać łyżkę olejku jojoba i wmasować go w czystą, świeżo umytą skórę twarzy. Olejek jojoba jest całkowicie wchłaniany przez skórę.

Olejek jojoba na problemy z trądzikiem

Każdy, kto próbuje poradzić sobie z tą przykrą dolegliwością, jaką jest trądzik, bez wątpienia powinien postawić na olejek jojoba. Jego działanie przebiega wieloetapowo. Z jednej strony bardzo głęboko oczyszcza skórę, rozpuszcza złogi sebum i skutecznie wspiera usuwanie zaskórników, z drugiej natomiast charakteryzuje się silnymi właściwościami antybakteryjnymi. Regularnie stosowany olejek jojoba hamuje powstawanie pryszczy i niweluje te, które były na skórze.

Ochrona skóry? Naturalnie

Osoby, którym zależy na tym, aby ich skóra jak najdłużej wyglądała młodo, również powinny zainteresować się olejkiem jojoba. Dlaczego? Ponieważ olejek jojoba nie tylko ma zastosowanie w licznych produktach przeciwzmarszczkowych, ale również sam, indywidualnie świetnie sprawdza się, jako metoda do zapobiegania przeciwko powstawaniu liniom mimicznym i zmarszczkom.

Co ciekawe, olejek jojoba to także naturalny sposób na zmniejszanie skutków poparzenia słonecznego. Nie tylko skutecznie naprawia skórę, ale przede wszystkim otula ją warstwą ochronną, dzięki czemu skóra ma szansę szybciej wrócić do naturalnego stanu.

Pielęgnuj dłonie i usta z olejkiem jojoba

Znany z wyjątkowo nawilżających właściwości olejek jojoba to doskonały zamiennik dla licznych pomadek ochronnych do ust czy kremów do rąk. Woskowata substancja stanowi rewelacyjną barierę blokującą wilgoć, co powoduje, że wargi są miękkie i sprężyste.

Olejek jojoba może być również stosowany do skórek wokół paznokci. Zwłaszcza osoby, które często malują paznokcie lub nie noszą rękawiczek, powinny zainteresować się tym olejkiem. Świetnie sprawdza się moczenie dłoni i stóp w ciepłej wodzie a następnie wtarcie w nie kilku kropel tego oleju. Dzięki temu zarówno paznokcie, jak i dłonie oraz stopy wyglądają zdecydowanie lepiej.