Olejek cynamonowy

Mimo że jest wyjątkowo mało popularny, olejek cynamonowy charakteryzuje się właściwościami, o których warto pamiętać. Badania pokazały, że ten wyjątkowy olejek pozwala zapobiegać cukrzycy, zabija grzyby i chorobotwórcze bakterie, ale przede wszystkim zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

Trzeba mieć zatem nadzieję, że olejek cynamonowy będzie cieszył się coraz większą popularnością i znajdzie coraz szersze zastosowanie.

Skąd bierze się olejek cynamonowy?

Olejek cynamonowy uzyskuje się metodą destylacji z kory cynamonowca cejlońskiego. Jest to drzewo uprawiane na Cejlonie, Seszelach oraz Madagaskarze. Znacznie mniejszą wartość mają olejki otrzymywane z liści oraz korzeni tego drzewa.

Co ważne, olejek cynamonowy można również przygotować samodzielnie. W tym celu potrzebna będzie oliwa z oliwek extra virgin z pierwszego tłoczenia na zimno oraz około pół szklanki mielonego cynamonu. Najtrudniejszą częścią jest to, aby oliwa była podgrzana do odpowiedniej temperatury. Następnie należy dodać mielony cynamon, dokładnie wymieszać i gotować przez około 3 minuty. Przygotowany płyn należy przecedzić i zlać do butelki wykonanej z ciemnego szkła. Otrzymany olejek nie może być przechowywany dłużej niż 30 dni.

Jak stosować olejek cynamonowy?

Co najważniejsze, jeżeli chodzi o olejek cynamonowy, to może być on stosowany zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Jego liczne właściwości antyseptyczne powodują, że rozwój bakterii i wirusów w organizmie jest w znacznym stopniu zatrzymany. Świetnym sposobem jest zatem dolewanie 1/3 łyżeczki do herbaty wypijanej po posiłku. W ten sposób można oczyścić organizm z bakterii oraz wirusów.

Olejek cynamonowy stosuje się też, jako dodatek do kosmetyków: kremów, peelingów, scrubów, itp. Tego typu kosmetyki polecane są przede wszystkim do bardzo intensywnej pielęgnacji skóry z cellulitem.

Zdrowie z olejkiem cynamonowym

Jednym z najważniejszych zastosowań olejku cynamonowego - i cynamonu w ogóle - jest zadbanie o zdrowie jelita grubego. Aldehyd cynamonowy, który znajduje się w olejku cynamonowym, działa przeciw rakowi jelita grubego poprzez ochronę komórek. Liczne badania dowodzą, że olejek cynamonowy charakteryzuje się bardzo silnym działaniem kancerogennym.

Ale to nie wszystko. Olejek cynamonowy poleca się także osobom, które chorują na cukrzycę typu II. Dzieje się tak, ponieważ w cynamonie znajdują się związki, które zwiększają aktywność insuliny. W ten sposób obniża się poziom cukru we krwi.

Sposób na świeży oddech

Co ciekawe, olejek cynamonowy świetnie sprawdza się, jeżeli mamy problem z nieprzyjemnym zapachem z ust. Dzieje się tak, ponieważ ma on bardzo charakterystyczny, wyraźny zapach. Olejek cynamonowy często jest składnikiem odświeżaczy do ust oraz gum do żucia. Wiele osób jest zaskoczonych również faktem, że olejek cynamonowy wykazuje właściwości wybielające zęby. Jest on najbardziej naturalnym składnikiem wszystkich past wybielających.

Zadbaj o urodę z olejkiem cynamonowym

Bez wątpienia olejek cynamonowy znajduje również zastosowanie, jeżeli chodzi o wspomaganie utraty zbędnych kilogramów. Związki zawarte w tym olejku świetnie pobudzają metabolizm, a dodatkowo przyspieszają również spalanie tkanki tłuszczowej. Istotne jest także to, że cynamon wspomaga proces trawienia, dzięki czemu zwalcza problemy takie jak biegunka, wzdęcia, wymioty czy rozstrój żołądka.

Olejek cynamonowy powinien znaleźć się w kosmetyczce każdej osoby, która próbuje poradzić sobie z trądzikiem, ale nie tylko. Dzięki temu, że olejek przyspiesza krążenie krwi i eliminuje toksyny, świetnie sprawdza się on jako środek do walki z cellulitem.

Istotny ''szczegół''

Co bardzo ważne, olejek cynamonowy odpowiedzialny jest za podwyższenie libido oraz poprawienie potencji seksualnej. Kobiety docenią natomiast fakt, że olejek cynamonowy może pomóc im na dolegliwości menstruacyjne. Trzeba jednak pamiętać, że sam w sobie olejek cynamonowy ma bardzo silne działanie rozgrzewające. Z tego też powodu należy mieszać go z innym olejem nośnym.