Miód - właściwości lecznicze

MiódStosowany od tysięcy lat, lecz nie doceniany... nie zastąpiony podczas chorób sezonowych:

  • ból gardła,
  • grypa,
  • przeziębienie.

To tylko niektóre z zastosowań tego naturalnego produktu spożywczego.

Istnieje wiele gatunków miodu. Wyróżniamy go w zależności z jakiego surowca powstał: Nektarowe; O kwiatowym aromacie, posiadające złocistą barwę. Spadziowe i mieszane; Jego charakterystyczną cechą jest wyjątkowy smak i aromat, mają zazwyczaj ciemną barwę. Bez względu na jego pochodzenie, każdy posiada właściwości lecznicze. A co najważniejsze są łatwo przyswajalne przez organizm. Choroby serca Stosowany dla tej dolegliwości przede wszystkim przez wzgląd na sporą zawartość prostych cukrów; fruktozy i glukozy. Obniża ciśnienie tętnicze krwi, polepsza krążenie, zwiększa wydolność mięśnia sercowego oraz rozszerza naczynia wieńcowe serca. Stosowany jako środek wspomagający leczenie chorób krążenia.

W początkowych fazach tego schorzenia, może być samodzielnym lekarstwem. Systematycznie stosowany wspomaga ustąpienie bólów serca, napięcia nerwowego i zmęczenia. Miód a spokój Niweluje skutki napięcia nerwowego i działa łagodnie nasennie. Ma również lecznicze właściwości w walce z niektórymi zaburzeniami psychicznymi. Dobrze wpływa na prace układu nerwowego, wspomaga odbudowę sił psychicznych organizmu oraz poprawia intensywność pracy naszego umysłu. Dlatego jeśli nasze życie jest pełne stresu, jesteśmy zmęczeni lub przepracowani, nie bójmy się po niego sięgać.

Palisz papierosy? Nadużywasz alkoholu? Pijesz dużo kawy?

Tym bardziej powinieneś po niego sięgnąć, pomoże on oczyścić twój organizm z toksyn oraz osłabi ich działanie. Choroby wewnętrzne Miód jest dobrym środkiem w walce z zapaleniem jelita cienkiego i nieżytach jelit. Wspomaga również poprawne funkcjonowanie wątroby oraz dróg żółciowych. Także w przypadku chorób układu moczowego ten naturalny lek, będzie niezwykle pomocny. Naturalny kosmetyk Posiada działanie przeciwzapalne i odżywiające dla wysuszonych skór. Dodatkowo łagodzi podrażnienia, wygładza skórę i rozjaśnia ją. Dzięki temu kosmetykowi, nasza skóra stanie się bardziej sprężysta, elastyczna i lepiej odżywiona.

Inne produkty pszczele w medycynie

Chyba każdy wie, skąd bierze się miód, ale nie każdy wie, jakie jest jego indywidualne zastosowanie i właściwości, a tym bardziej, mniej znane są inne produkty wytwarzane przez pszczoły. Medycyna alternatywna, w większości przypadków pogardzana przez lekarzy cieszy się dużym zainteresowaniem i jest często stosowana w warunkach domowych przed wizytą u lekarza. W niektórych dolegliwościach metody naszych przodków przynoszą doskonałe rezultaty, eliminując leki farmakologiczne. Przykładem medycyny niekonwencjonalnej jest apiterapia, czyli leczenie produktami pszczelimi.

Do produktów pszczelich docenianych i stosowanych zaliczamy:

  • mleczko pszczele,
  • propolis,
  • miód,
  • pyłki kwiatowe,
  • pierzga,
  • jad pszczeli.

Produkty pszczele stosowane są między innymi w leczeniu chorób układu krążenia, układu pokarmowego, zaburzeń przemiany materii, chorób reumatycznych i alergicznych. Zawarte w miodach acetylocholina i potas mają dobroczynny wpływ na serce. Kupowany najczęściej w Polsce miód lipowy ma działanie antybakteryjne, w niektórych przypadkach zwalcza bakterie lepiej niż antybiotyk. Jad pszczeli jest niezastąpiony w leczeniu blizn pooperacyjnych. Warto leczyć się właśnie w taki naturalny sposób. Wówczas dostarczamy do organizmu witaminy w ich naturalnej formie czyli w takiej, w której są najlepiej przyswajalne przez człowieka. Prawidłowo przechowywany przez ponad 20 lat nie traci swoich właściwości.