Koper włoski (fenkuł) - właściwości lecznicze i prozdrowotne

Koper włoskiKoper włoski (fenkuł) od dawna znany i stosowany w medycynie naturalnej ma właściwości lecznicze i prozdrowotne. Koper i olejek koprowy mają też zastosowanie w kuchni - koper wykorzystywany jest jako przyprawa oraz jarzyna, dodawany do sałatek, zup i sosów podkreśla smak i charakter potrawy. Olejek koprowy wykorzystywany jest do aromatyzowania wódek i wyrobów cukierniczych.

Właściwości kopru włoskiego

Jego właściwości wykorzystywane są w ziołolecznictwie do leczenia schorzeń układu oddechowego, w przeziębieniach, grypie i stanach grypopodobnych. Koper stosowany jest jako środek wykrztuśny - zwalcza drobnoustroje i przywraca, prawidłowy ruch nabłonka rzęskowego zmniejszając, gęstość wydzieliny oskrzelowej. Fenkuł ma, działanie napotne i przeciwgorączkowe, właściwości te są pomocne w leczeniu różnego rodzaju infekcji.

W schorzeniach dróg oddechowych wykorzystywane są inhalacje z dodatkiem olejku kopru włoskiego. Kilka kropel olejku dodane do gorącej wody wdychane pod przykryciem pomagają oczyścić drogi oddechowe - inhalacja powinna trwać około 15 minut. Olejek może być też podawany z dodatkiem miodu jako środek wykrztuśny. Napar z kopru włoskiego pomocny jest w stanach zapalnych jamy ustnej, gardła i aftach - łagodzi podrażnienia i działa antyseptycznie.

Napar z kopru włoskiego

Wykorzystywany jest w dolegliwościach układu pokarmowego - łagodzi wzdęcia oraz łagodzi dolegliwości bólowe. Koper ma delikatne właściwości przeczyszczające, wzmaga ruchy perystaltyczne jelit oraz zmniejsza napięcie mięśni gładkich. Owoce kopru pobudzają wydzielanie żółci i soku żołądkowego – stosowane są przy zaburzeniach trawienia, zaparciach, wzdęciach i bólach miesiączkowych.

W fitoterapii napar z kopru włoskiego polecany jest na pobudzenie laktacji, fenkuł jest też jednym ze składników mieszanek mlekopędnych dostępnych w aptekach. Napar z kopru włoskiego polecany jest na złagodzenie kobiecych dolegliwości (miesiączka, klimakterium). Olejek z kopru stosowany jest jako naturalny środek zwalczający pasożyty (wszy, pchły, świerzbowce), posiada działanie bakteriobójcze i odstraszające.

Witaminy i minerały zawarte w kopru włoskim

Koper włoski zawiera witaminy: A, C, E, K. oraz witaminy z grupy B, i minerały (wapń, magnez, żelazo, fosfor, sód, cynk i potas). Bulwę kopru włoskiego można spożywać na surowo, grillowaną lub gotowaną - bulwa polecana jest szczególnie w diecie odchudzającej, wspomaga trawienie, przemianę materii i jest niskokaloryczna. Bulwa kopru włoskiego ma działanie prozdrowotne, zapobiega udarom i zawałom, korzystnie działa na ciśnienie i zawiera cenne składniki odżywcze.

Właściwości kopru włoskiego zostały docenione już w starożytnym Rzymie i Grecji - fenkuł stosowany był w różnego rodzaju dolegliwościach m. in. chorobach skórnych, stanach bólowym oraz dolegliwościach żołądkowych. Właściwości prozdrowotne i lecznicze kopru włoskiego doceniają, też miłośnicy zdrowego odżywiania wykorzystując składniki odżywcze zawarte w jarzynie. Warzywo cenione jest za smak, zapach i składniki w nim zawarte - odpowiednio przyrządzone zadowoli nawet wybrednego smakosza i dostarczy cennych witamin.