Jak odnaleźć się w domu podczas pandemii?

Spędzanie czasu w domuKoronawirus spadł na nas jak grom z jasnego nieba. Nagle większość społeczeństwa została "uwięziona" w czterech ścianach swojego domu. W normalnej sytuacji większość z nas cieszyłaby się ze zdalnej pracy w domu i z czasu jaki może wykorzystać. Niestety obowiązek pozostania w domu i nie możność korzystania np. z restauracji, galerii handlowych czy parków rozrywki stały się dla nas katorgą. Nie wolno nam robić zakupów wspólnie z rodziną, iść z dziećmi na plac zabaw, czy skorzystać z różnych usług tzw. "wypełniaczy czasu".

Teraz jest dobry moment, aby przypomnieć sobie jak kilkadziesiąt lat temu radzili sobie nasi dziadkowie, kiedy rzadko wychodziło się z domu oraz nie było samochodów, internetu. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek jak zagospodarować swój czas w domu oraz jak odnaleźć się w nowej sytuacji.

1. Uporządkuj swoją przestrzeń

Kluczowym elementem w domu w tej sytuacji jest po prostu porządek. Chodzi tu o podzielenie swojego domu na konkretne strefy, by zapanować nad powstającym chaosem. Kiedy cała rodzina zostaje w domu na tak długi czas, to musi zorganizować przestrzeń, by była praktyczna.

Zorganizuj przestrzeń dla dzieci
Przede wszystkim miejsce na naukę oraz osobne miejsce na zabawę. Mając dzieci w okresie szkolnym w tym czasie jest ważne, aby miały dostęp do lekcji internetowych oraz do swoich książek. Przeważnie dzieci mają swoje biurka więc to nie będzie trudne, ale miejsce do zabawy to już inny temat. Z doświadczenia wiem, że dziecko nie chce w jednym pokoju uczyć się i bawić. To tak jakby ktoś Ciebie zamknął w jednym pokoju i kazał tam siedzieć przez 2 miesiące. Tak samo dzieci potrzebują innej przestrzeni do zabawy. Wiem, że nie każdy ma warunki, aby udostępnić jeden pokój na zabawę. Prawdą jest też, że salon z telewizją jest ulubionym miejscem dzieciaków. Można na czas izolacji przemeblować troszkę salon, aby dzieciom dać więcej metrów np. na układanie puzzli.

Zorganizuj miejsce na Twoją pracę
Nigdy wcześniej nie było potrzebne Ci biuro, aż tu nagle karzą pracować Ci z domu? Prawda jest taka, że do pracy jest potrzebny ci kawał blatu, krzesło i dostęp do Internetu oraz (jeśli to w ogóle możliwe) względna cisza. Z pewnością nie możesz pracować w jednym pomieszczeniu z krzyczącymi i bawiącymi się dziećmi. To bardzo rozprasza i nie potrzebnie się denerwujesz. Jeśli to możliwe zorganizuj swoje biuro w sypialni. Nie będzie Cię tam nic rozpraszać.

Zrób porządek z tym czego ciągle szukasz
Są osoby, które nie pracują w domu, są po prostu na wolnym i aż strach pomyśleć jak długo na tym wolnym będą. To dobry czas na uporządkowanie całego mieszkania/domu. Nie mówię tu o myciu okien, chociaż jeśli masz na to ochotę to nie zniechęcam. Chodzi tu o uporządkowaniu wszystkich rzeczy jakie posiadasz, być może coś nada się na aukcję internetową. W końcu każdy grosz się przyda. Zaczynając od kuchni, przeglądasz każdą półkę, sprawdzasz daty ważności i robisz porządek. Później przechodzisz do swoich ubrań oraz ubrań dzieci. Być może czas spakować niektóre ubrania. Następnie łazienka i sprawdzenie dat ważności kosmetyków. Są to rzeczy codziennego użytku, ale ile razy szukałaś danej rzeczy i nie mogłaś znaleźć? Na końcu chyba najważniejsze porządki, czyli dokumenty i wszelkie papiery. Musisz je uporządkować, bo przecież zawsze miałaś to zrobić, ale nigdy nie miałaś czasu.

2. Zadbaj o siebie i swój wygląd

Po gruntownych porządkach domowych, czas na porządki z Tobą. Najważniejszy jest Twój komfort psychiczny, dlatego zadbaj o niego. To nie prawda, że siedząc w domu nie męczymy się i nie jesteśmy wyczerpani psychicznie. Można powiedzieć, że w danej sytuacji jest wręcz przeciwnie. My Polacy cenimy sobie wolność i swobodę, chyba jak żaden inny naród, ale tak samo jak żaden inny naród potrafimy się też jednoczyć w trudnych sytuacjach. Zostajemy w domach dla dobra ogólnego, ale przede wszystkim dla swojego bezpieczeństwa. Masz prawo czuć gniew i frustrację, pozwól sobie na to. Istnieją różne metody radzenia sobie z takimi emocjami np.:

  • kąpiel,
  • rozmowa z bliskimi,
  • medytacje,
  • joga,
  • hobby.

Jedyne co musisz zrobić to reagować na swoje emocje w odpowiedni sposób, a jeśli masz z tym problem, spróbuj poszukać wsparcia w domownikach lub online.

Następnie zadbaj o swój wygląd. Jak dotąd naturalnym odruchem było wstawanie, ubieranie w czyste ubranie, mycie zębów i … no właśnie. W normalnych okolicznościach co rano wyruszałaś do pracy, zawoziłaś dzieci do szkoły. Teraz nie widzisz głębszego sensu w robieniu makijażu czy w stylowym ubraniu. To jest błąd. Powinnaś co rano umyć zęby, zrobić makijaż/toaletę, ubrać się jak człowiek i zająć się swoimi obowiązkami. Każdy poranek powinnaś traktować jak "przygotowanie się do wyjścia do pracy". W końcu każdego dnia pracujesz, mało tego, pracujesz dwa razy więcej.

3. Zorganizuj sobie dzień

Bez konkretnej listy zadań, twój dzień staje się chaotyczny. Dodatkowo tracisz czas na zastanawianie się "co teraz?". Nie musisz rozpisać planu dnia co do godziny, bo i tak nie będziesz w stanie go zrealizować oraz będziesz się frustrować, że nie potrafisz go wykonać. Najlepszym sposobem na określenie swojego planu dnia jest wypisanie zwykłej listy do zrobienia (jak lista zakupów). Zastanów się co musisz jutro zrobić np. napisać raport dla szefa, ugotować obiad, pomóc dzieciom w lekcjach itp. Nie dopisuj do listy konkretnych godzin, poza zadaniami, które musisz wykonać na czas. Teraz masz konkretny obraz zadań do wykonania. Przestaniesz się rozpraszać świetnym programem w telewizji, bo zdajesz sobie sprawę z zadań jakie masz do wykonania. Możesz powiesić swoją listę na lodówce, a być może znajdzie się w domu pomocnik i lista zmniejszy się szybciej. Takie same listy "to do" można przygotować dzieciom. Może stać się to zdrową rywalizacją np. kto najszybciej wykona zadania ze swojej listy będzie mógł wybrać dla siebie prezent (oczywiście kupiony online). W organizacji każdego dnia wykaż się dużą kreatywnością, a na pewno ten czas spędzony w domu będziesz miło wspominać.

4. Myśl o przyszłości

W wolnych chwilach nie nastawiaj swoich myśli na katastroficzne wizje. Postaraj się myśleć realistycznie. Faktycznie mamy teraz ciężki okres i nie wiadomo jak długo on potrwa. Jednak z pewnością w końcu się skończy. Pomyśl o tym jak chciałabyś, aby wyglądało twoje życie po pandemii. Czy chciałabyś zmienić coś w swoim życiu? Być może teraz jest odpowiedni czas na to aby ruszyć z kopyta. Są osoby którzy na kryzysie ekonomicznym pogrążą się i zbankrutują, ale są także osoby, które na kryzysie potrafią wygrać życie. Wszystko zależy od tego jak podejdziesz do danej sytuacji. Jeśli podejdziesz do niej jak do porażki, to stanie się to twoją porażką. Natomiast, jeśli potraktujesz ten kryzys jako wyzwanie, dostrzeżesz nowe możliwości na wybicie się w górę. Określ swoje cele na ten rok, na następne 5 lat, a na koniec na 10 lat. Pomyśl jak możesz wykorzystać ten czas, by zaprocentował w przyszłości.

Mamy nadzieję, że dzięki tym 4 punktom, będziesz w stanie zapanować nad swoim życiem wśród czterech ścian i odnajdziesz się w tym trudnym czasie.