Dyskopatia - czym jest? Objawy, przyczyny, rodzaje

DyskopatiaChodzenie, sport, dźwiganie ciężkich przedmiotów, powtarzające się ruchy i wszelkiego rodzaju wstrząsy: w ciągu naszego życia nasze kręgi narażone są na miliony mikro urazy. Są one chronione przez dyski międzykręgowe, które działają jak amortyzatory. Z każdym wstrząsem wydalają one niewielką ilość płynu synowialnego, który smaruje połączenia. W nocy krążki są ponownie napompowywane przez mechanizm uspokajający, który niestety z wiekiem jest coraz mniej skuteczny.

Dyskopatia degeneracyjna - definicja, rodzaje

Dyskopatia lub choroba zwyrodnieniowa dysku jest procesem stopniowego pogarszania się stanu dysku międzykręgowego, jego usztywnienia, wysychania i ucisku. Jest to zatem przedwczesne i/lub przyspieszone starzenie się dysku. Dyskopatia może wystąpić w każdym dysku. Gdy występuje na krążku w okolicy lędźwiowej, nazywa się to dyskopatią lędźwiową lub dyskopatią zwyrodnieniową lędźwiową. Gdy występuje w krążku w okolicy grzbietowej, nazywa się to chorobą krążka grzbietowego. W końcu dyskopatia może wystąpić w okolicy szyjki macicy: dyskopatia szyjki macicy.

Dysk najczęściej narażony na dyskopatię zwyrodnieniową jest tym, który znajduje się pomiędzy kręgami l5 i s1: dyskopatia l5 s1. Dyskopatia l4 l5 jest również powszechna. Dyskopatia c5 c6 jest najczęstszą dyskopatią zwyrodnieniową szyjki macicy. Kiedy człowiek ma kilka degenerujących się dysków kręgowych, nazywa się to dyskopatią inscenizowaną. Gdy proces degeneracji prowadzi do powstania asymetrycznego wybrzuszenia dysku, nazywa się to dyskopatią wypukłościową. Dyskopatia ma wiele etapów ewolucji i waha się od dyskopatii umiarkowanej do zaawansowanej do ciężkiej. W niektórych przypadkach dysk kręgowy może całkowicie zaniknąć.

Dyski, które są słabiej nawodnione, stają się cieńsze, tracą swoją elastyczność i stają się zwarte: jest to tzw. choroba zwyrodnieniowa tarcz. Ta patologia pojawia się powoli i stopniowo oraz ma tendencję do oddziaływania głównie na dyski lędźwiowe, które są poddawane większym siłom niż dyski szyjne. Tarcza najczęściej dotknięta chorobą znajduje się między kręgami L5 i S1 w miejscu połączenia lędźwiowo-krzyżowego. W przypadku kilku płyt, stan ten nazywany jest dyskopatią etapową.

Objawy choroby zwyrodnieniowej dysków.

Dyskopatia zwyrodnieniowa może być całkowicie bezobjawowa lub przeciwnie, może powodować intensywny ból w codziennym życiu. Czasami może to nawet prowadzić do utraty mobilności. Objawy zależą od dotkniętego dysku i stopnia kompresji. W przypadku dotknięcia jednej lub kilku tarcz lędźwiowych występuje:

  • mrowienie w nogach,
  • ból pleców,
  • utrata czucia,
  • a nawet objawy podobne do rwy kulszowej.

W przypadku dyskopatii szyjnej, dyskopatia może powodować:

  • bóle głowy,
  • utratę zręczności,
  • mrowienie rąk i nóg.

Choroba zwyrodnieniowa dysków również zwiększa ryzyko wystąpienia przepukliny dysków.

Przyczyny choroby zwyrodnieniowej dysków

Choroba zwyrodnieniowa dysków jest chorobą dysków międzykręgowych, które stają się zdeformowane, uszkodzone lub zbyt cienkie, aby mogły pełnić swoją funkcję jako amortyzatory. Choroba zwyrodnieniowa dysków, oprócz zwiększenia ryzyka wystąpienia przepukliny, często powoduje ból i dyskomfort, ponieważ korzenie nerwowe są uciskane. To zwyrodnienie dysku powszechnie dotyka ludzi powyżej 40 roku życia, ale kilka innych przyczyn może wytrącać chorobę:

1. Wiek

Częstą i nieuchronną przyczyną choroby zwyrodnieniowej dysków, wiek odgrywa główną rolę w jej rozwoju. Z wiekiem chrząstka tworząca krążki międzykręgowe staje się sztywniejsza, cieńsza i bardziej podatna na pękanie. Rdzeń krążka międzykręgowego odwadnia się i traci zdolność do absorbowania wstrząsów. Dyski te zużywają się i nie mogą już odpowiednio wypełniać przestrzeni między kręgami, co powoduje ich ślizganie się lub deformację. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do utraty giętkości kręgosłupa, zwiększonej częstości występowania przepukliny dysków oraz bólu lędźwiowego spowodowanego uciskiem nerwów rdzeniowych.

2. Sport i urazy

Mimo że jest to doskonały sposób na utrzymanie dobrego stanu zdrowia, sport może być przyczyną chorób zwyrodnieniowych dysków. Bieganie bez odpowiedniego obuwia, wstrząs spowodowany wypadkiem na nartach lub samochodem może spowodować przedwczesną erozję krążków międzykręgowych. Noszenie odpowiedniego obuwia podczas uprawiania sportu znacznie ogranicza wstrząsy, które muszą być absorbowane przez dyski.

3. Praca

Podobnie jak w przypadku sportu, niektóre zawody mogą wydzielać dyskopatię zwyrodnieniową. Na przykład zajęcie, które wymaga regularnego podnoszenia ciężkich przedmiotów, może spowodować obrażenia dysków międzykręgowych, szczególnie w odcinku lędźwiowym. Uszkodzeniu mogą ulec nie tylko krążki, ale także ich galaretowate jądra mogą zostać wydalone w wyniku ruchów, które powodują przepuklinę krążka. Powtarzające się ruchy lub narażenie na intensywne wibracje przez dłuższy czas mogą również powodować przedwczesne zużycie dysków międzykręgowych.

4. Nadwaga

Nawet niewielki nadmiar ciężaru zwiększa nacisk na talerze w dolnej części kręgosłupa (odcinku lędźwiowym). Im większy ciężar na kręgosłupie, tym większe ryzyko, że dyski szybko się zużyją i spowodują deformację lub ściśnięcie kręgosłupa.

5. Palenie tytoniu

Niekorzystne dla zdrowia skutki palenia tytoniu obejmują zmniejszenie przepływu krwi do tkanek. Przyczynia się to do odwodnienia żelatynowego jądra i chrząstek krążków międzykręgowych. Odwodnienie to zmniejsza zdolność absorpcji wstrząsów jądra i elastyczność chrząstki, co prowadzi do bólu i innych powikłań.

6. Siedzący tryb życia

Brak ćwiczeń przyczynia się do zwiększenia sztywności chrząstki międzykręgowej. Podobnie jak palenie tytoniu, siedzący tryb życia wpływa na przepływ krwi do tkanek, przyczyniając się do twardnienia i erozji krążków międzykręgowych.

7. Genetyka

Ostatnio naukowcy odkryli składnik genetyczny w zwyrodnieniu dysku. Oznacza to, że posiadanie krewnego z chorobą zwyrodnieniową krążka może wskazywać na predyspozycje do jej rozwoju. Można podjąć dodatkowe kroki, aby go opóźnić lub zapobiec.