Dymnica pospolita i jej właściwości

Dymnica pospolitaDymnica pospolita to jednoroczna roślina, której charakterystyczną cechą jest pełna drobnych liści łodyga oraz rurkowate kwiaty zebrane w dość rzadkie grona. Dymnica pospolita jest przez wiele osób traktowana tylko jako chwast, który często pojawia się na nizinnych oraz górskich obszarach w Europie oraz w zachodniej części Azji. Wiadomo jednak, że dymnica pospolita może stać się zarówno cennym lekiem, jak i naturalnym kosmetykiem.

Aby mogła z niej skorzystać medycyna naturalna oraz kosmetyka, należy w okresie od maja do lipca zebrać kwitnące ziele, a następnie starannie wysuszyć je w cieniu. Ziele to zawiera wiele cennych substancji mineralnych oraz kwasów organicznych, które mogą mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie i urodę.

Kosmetyka sięga przede wszystkim po napar z dymnicy. Jest on szczególnie zalecany jako kosmetyk do pielęgnacji zanieczyszczonej skóry. Świeży sok z dymnicy wraz z mąką pszenną można wykorzystać do produkcji naturalnej maseczki kosmetycznej. Jest ona skutecznym środkiem w przypadku tych osób, które mają problemy związane z tłustą cerą oraz z trądzikiem. Maseczka taka pozwala jednocześnie skuteczni oczyścić pory. Z dymnicy i jej niezwykłych właściwości chętnie korzysta też medycyna naturalna.

Tu jej ziele stosowane jest jako naturalny lek, pomocny przy problemach z woreczkiem żółciowym oraz przy zaburzeniach pokarmowych. Może mieć ona jednocześnie bardzo dobry wpływ na wątrobę, bywa też pomocna przy wrzodach i zaparciach. Jako naturalny lek dymnica dobrze sprawdza się również w przypadku takich problemów, jak zapalenie dróg moczowych.