Ziele angielskie

Ziele angielskieZ pewnością ziele angielskie jest jedną z przypraw najpowszechniej wykorzystywanych w polskich domach. Wszyscy dodajemy je do zup, wędlin, marynat i sosów, dokładnie tak, jak zawsze czyniły to nasze mamy. Zdarza się, że owa przyprawa uświetnia swą obecnością także likiery czy desery. Doceniamy ją głównie ze względu na ciekawy i charakterystyczny aromat, okazuje się jednak, iż rzeczona roślina rodem z Ameryki Środkowej posiada właściwości, których większość z nas by się nie spodziewała.

Malutka bomba witaminowa

Jak bardzo ważne dla ludzkiego organizmu są witaminy oraz pozostałe wartościowe elementy, które można znaleźć w pożywieniu - wiemy wszyscy. Ziele angielskie posiada wyjątkową ilość kluczowych witamin: A, B, C oraz D, dzięki czemu regularne dodawanie jej do potraw może w znaczącym stopniu pomóc nam zrealizować w stu procentach dzienne zapotrzebowanie. Ponadto bardzo ważny jest zawarty w rzeczonej przyprawie eugenol - silny przeciwutleniacz, czyli substancja spowalniająca proces starzenia się oraz hamująca rozwój wielu poważnych chorób, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, a nawet nowotwory. Jeśli dodamy do tego, iż ziele angielskie ma właściwości antybakteryjne, przeciwbólowe oraz przeciwwirusowe - okazuje się, że skrywa naprawdę wiele jak na tak niewielką rzecz.

Piękna skóra i włosy

W związku z właściwościami antybakteryjnymi oraz zawieraniu przeciwutleniaczy, ziele angielskie powinno być przyprawą szczególnie interesującą dla każdego, komu zależy na pięknie wyglądającej skórze. Wspomniane substancje pomagają bowiem zapobiegać wszelakim infekcjom skórnym oraz nadmiernej potliwości. Nie bez znaczenie jest także fakt, że znacząca poprawa krążenia krwi, na którą wpływa spożywanie ziela angielskiego, również przyczynia się to generalnego wyglądu skóry. Skóra bowiem, gdy jest dobrze ukrwiona prezentuje się zdrowiej i charakteryzuje naturalnym blaskiem.

Również mężczyźni powinni docenić lecznicze właściwości przyprawy, o której mowa, szczególnie jeśli mają problemy z łysieniem. Ziele angielskie pomaga na wypadanie włosów, ponieważ sprawia, że ukrwienie skóry głowy jest lepsze. Na dodatek posiada bardzo istotny dla mocnej budowy korzenia włosów selen oraz inne minerały.

Naturalny lek przeciwbólowy

Leki przeciwbólowe są najczęściej stosowanymi przez ludzi farmaceutykami na świecie. Nie trzeba jednak zawsze decydować się na połknięcie tabletki, gdy mamy do czynienia z silnym bólem. Ziele angielskie może pomóc w walce z nim, na przykład w przypadku bólu zęba zanim udamy się do dentysty. Również zastosowany miejscowo olejek z ziela angielskiego skutecznie zwalcza bóle w mięśniach i stawach. Możliwe jest zastosowanie ziela angielskiego w ten sposób, że bierze się do ust kilka (od trzech do pięciu) kuleczek, rozgryza i połyka. Dzięki temu można sobie poradzić z przeróżnymi rodzajami uciążliwego bólu, który jest związany z napięciem mięśni gładkich, w tym z bólem żołądka oraz wyjątkowo nieznośnymi bólami miesiączkowymi.

By serce działało sprawnie

Jedną z głównych przyczyn zgonów są schorzenia związane z sercem, jest to bowiem organ, który ciężko pracuje przez całe nasze życie. Dlatego im wcześniej zaczniemy o nie dbać, tym lepiej i dłużej będzie nam służyło. Tutaj z pomocą także przybywa ziele angielskie. Zastosowanie go do profilaktyki chorób serca wynika z potasu, który jest w nim zawarty. Ów pierwiastek chroni serce, wyraźnie zmniejszając ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu. Jest tak ze względu na to, że potas zwiększa przepływ krwi do serca i działa rozszerzająco na naczynia krwionośne - ma więc dobroczynny wpływ na ciśnienie tętnicze oraz prawidłową pracę serca.

Po ziele angielskie do apteki

W związku z tym, iż ziele angielskie właściwości ma tak szerokie, nie powinno być dla nikogo dziwne, że musiał prędzej czy później zainteresować się nim przemysł farmaceutyczny. W aptece bez większego problemu znajdziemy wyciągi i olejki z owej przyprawy, które stosuje się w przypadku problemów z trawieniem. Działanie specyfików w obrębie przewodu pokarmowego jest rozkurczowe oraz odkażające, ponadto hamują one procesy fermentacyjne w jelitach. Właśnie dlatego dzięki przyprawie, jaką jest ziele angielskie w łatwy i, co ważne, naturalny sposób możemy poradzić sobie z niestrawnością oraz skutecznie przeciwdziałać uciążliwym zaparciom.

Możliwe jest także wykonanie naparu z roztartych owoców ziela angielskiego, który pomoże zwalczyć objawy przeziębienia i grypy. Taki napar bardzo dobrze pomaga poradzić sobie z uporczywym kaszlem, a ponadto odkaża jamę ustną oraz gardło. Należy pamiętać również, że regularne spożywanie ziela angielskiego wpływa pozytywnie na układ odpornościowy, z uwagi na posiadane przez nie przeciwutleniacze oraz witaminy.