Glistnik jaskółcze ziele

Glistnik jaskółcze zieleZapewne niewielu z nas słyszało nazwę glistnik jaskółcze ziele. Jest to jednak roślina pospolita na całym terytorium naszego kraju. Ziele to rośnie w lasach, nad brzegiem rzek, a nawet przy drogach. Nazwa rośliny wiąże się z ludową tradycją, wedle której kwitnie ona od przylotu do odlotu jaskółek. Dawniej wierzono w lecznicze działanie glistnika. To właśnie w starodawnych księgach zielarskich można znaleźć inne nazwy glistnika np. ziele Marii, krwawe ziele czy liście Pana Boga. Niestety, obecnie roślinę tę traktuje się jako bezwartościowy i trujący chwast.

I w tym miejscu warto zaznaczyć, iż sok z glistnika faktycznie jest trujący, jednak należycie zastosowany może nam pomóc uporać się z wieloma dolegliwościami takimi jak: reumatyzm, migrena czy zmiany skórne. Pomaga również pozbyć się wody z organizmu z racji tego, iż ma moczopędne właściwości. Przeanalizujmy dokładnie, jakie problemy zdrowotne możemy zwalczyć dzięki glistnikowi oraz jak to ziele bezpiecznie spożywać.

Skład glistnika

Glistnik to przede wszystkim źródło cennych alkaloidów. W roślinie znajduje się ich aż osiemnaście. Stanowią one połączenie soli z kwasami - chelidonowym, jabłkowym, cytrynowym i bursztynowym. Oprócz tego w glistniku mieszczą się m. in. glikogen, witamina C, cholina, flawonoidy czy olejki eteryczne.

Kurzajki i brodawki

Glistnik jaskółczy ma działanie przeciwwirusowe, antygrzybiczne oraz bakteriobójcze. Dzięki tym właściwościom, możemy za pomocą ziela glistnika wyleczyć wiele przypadłości dermatologicznych takich jak: pęcherze, brodawki, pryszcze, grzybicę czy kurzajki. Wystarczy, że złamiemy łodygę glistnika i sokiem będziemy nacierali chore miejsce. Zabieg ten należy przeprowadzać możliwie jak najczęściej. Już po kilku dniach kurzajki znikną.

Bóle menstruacyjne

Glistnik jaskółczy działa rozkurczowo na mięśnie gładkie, które regulują pracę m. in. dróg rodnych. Dlatego też, jeżeli twoim problemem są bolesne miesiączki możesz przygotować sobie wywar z glistnika. Wystarczy pół łyżki suszonego ziela zalać letnią wodą i zagotować. Do "herbatki" możesz dodać miętę bądź rumianek w celu wzbogacenia smaku. Następnie odcedź wywar na sicie, ostudź i pij po jednej łyżce trzy razy dziennie.

Chore oczy

Kilkadziesiąt lat temu ziele to wykorzystywane było przez lekarzy do leczenia katarakty czyli zaćmy. Dzisiaj takich metod się już nie stosuje, jednak glistnik może pomóc w innych schorzeniach okulistycznych np. zmętnieniu rogówki bądź odklejeniu się siatkówki. Jak zastosować ziele w takich sytuacjach? Należy umyć liść glistnika i rozetrzeć go kciukiem i palcem wskazującym. Następnie zamknij oczy i posmaruj powieki sokiem, otrzymanym po roztarciu rośliny.

Toksyny

Od wieków glistnik stosuje się do leczenia przypadłości związanych z wątrobą oraz woreczkiem żółciowym. Glistnik wykazuje lecznicze działanie jeżeli chodzi o niestrawność, kamienie żółciowe oraz zapalenie wątroby. Co więcej, glistnik świetnie sobie radzi z chorobami ze strony układu moczowego np. bolesnym oddawaniem moczu. Dzięki regularnemu piciu herbaty z glistnika możemy oczyścić swój organizm z toksyn.

Jednak pamiętajmy, iż glistnik jaskółczy stosowany w dużych ilościach jest trujący, dlatego też należy być bardzo ostrożnym przy korzystaniu z tego ziela i najlepiej w każdym wypadku konsultować z lekarzem zamiar spożywania tego ziela.