Aromaterapia: historia leczenia zapachem

Olejki eteryczneDziś aromaterapia jest jedną z popularniejszych metod leczenia wielu schorzeń. Korzystamy z niej chętnie, a wiedza na temat wpływu poszczególnych zapachów na nasze zdrowie sprawia, że możemy z powodzeniem wykorzystywać olejki eteryczne do celów leczniczych.

Warto jednak pamiętać, że leczenie zapachami ma długą historię, a olejki eteryczne były znane już w czasach starożytnych.

W jaki sposób dawniej wykorzystywano olejki eteryczne?

Wiadomo, że w czasach starożytnych olejki eteryczne miały dość szerokie zastosowanie. Wykorzystywane były w trakcie balsamowania zwłok, a zapach drzewa sandałowego był jedną z najbardziej charakterystycznych cech w przypadku świątyń wznoszonych na terenie Mezopotamii. Sumerowie znali też dość dobrze tak ważną dziedzinę naturalnej medycyny, jaką jest aromaterapia. Wiadomo, że chętnie korzystali oni z mieszanek roślinnych, które swym zapachem miały korzystnie wpływać na stan zdrowia człowieka. Sztukę leczenia zapachami znali też Chińczycy, którzy w czasach starożytnych stworzyli olejek znany pod nazwą "Balsam Tygrysi".

Swój wkład w rozwój tak ważnej dziedziny medycyny, jaką jest aromaterapia, mieli też Grecy. Wiadomo, że Hipokrates chętnie wykorzystywał olejki eteryczne w walce z chorobami układu pokarmowego. Szczególną sympatię zdobył w jego oczach olejek różany, którego właściwości zostały potwierdzone przez współczesnych badaczy. Olejki eteryczne znane były i na królewskich dworach, są też obecne we współczesnym świecie. Dzięki naukowym badaniom i coraz szerszej wiedzy na ich temat, możemy coraz efektywniej korzystać z ich niezwykłych właściwości.

Aromaterapia sprawia, że możemy walczyć z pewnymi objawami chorobowymi oraz z bólem. Olejki eteryczne mogą nam też pomagać w walce z niektórymi schorzeniami, korzystnie wpływają też na naszą formę. Wystarczy, że opanujemy podstawowe wiadomości na temat zapachów i ich właściwości, by móc w taki sposób poprawiać sobie samopoczucie. Pamiętajmy jednak, że podstawą sukcesu jest tu dobrze dobrany olejek, a rozpoczynanie terapii zapachami bez zdobycia podstawowych informacji na temat danego olejku może przynieść więcej szkody niż pożytku.